Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Galerie

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Cesta Slovanů dějinami - Slovanská epopej

2011-04-21 14:33

Ještě loni na podzim plnil stránky medií spor o to, kde bude umístěna. Soubor dvaceti obrovských pláten, která Alfons Mucha maloval celkem osmnáct let, nenašlo své definitivní umístění dodnes. Přetahuje se o ně Praha s Moravským Krumlovem a momentálně došlo k jakémusi kompromisu, který ocení všichni návštěvníci, neboť Slovanská epopej je právě k vidění celá. I když jen po částech.

Kdo z nás se cítíš být čistokrevným Slovanem
Když v roce 1928 věnovali Alfons Mucha společně se svým mecenášem Charlesem Cranem „městu Praze a veškerému československému lidu“ své obrazy, jistě netušili, že ani po více jak osmdesáti letech nebude splněna zásadní podmínka, kterou svůj dar podmínili. Totiž, že Praha musí nejprve vybudovat adekvátní stánek umění, do kterého bude celý cyklus obrazů, z nichž největší měří osm metrů na šest, instalován.

Dílo, které oslavuje mytologické časy i historické milníky Slovanů, kteří se měli usídlit v prostoru dnešní České a Slovenské republiky, je opravdu velkolepé. Mýtus slovanství byl konstituční ideou nově se formujícího státu, který si po rozpadu Rakouska-Uherska ustavili společně Češi a Slováci. Otázkou zůstává, nakolik referoval ke skutečnosti a nakolik pouze ke zbožnému přání. Jen těžko byste v první republice hledali někoho, kdo má opravdu čistý, slovanský rodokmen.


Car bulharský Symeon, 1923, vaječná tempera, olej, plátno, 405 x 480 cm

Výstava, která ještě není výstavou
Galerie hlavního města Prahy, která má všechna plátna ve své správě, připravila na letošní jaro hned dvě expozice, kde si budete moci některá z pláten Slovanské epopeje důkladně prostudovat. Do Malé dvorany Veletržního paláce umístila pět z dvaceti pláten, které tu návštěvníci uvidí vlastně jaksi mimochodem, neboť jejich instalace není vydávána za samostatnou výstavu. Prohlédnout si je můžete do 22. 5. a to jen, když zaplatíte plné vstupné do Národní galerie.

Vystavena jsou plátna Zavedení slovanské liturgie na Velké Moravě, Car Simeon Bulharský, Jan Milíč z Kroměříže, Mistr Jan Hus káže v kapli Betlémské a Po bitvě u Grunwaldu. Zbylých patnáct pláten instalovala v těchto dnech Galerie hlavního města Prahy opět na zámku v Moravském Krumlově a návštěvníci si je tam budou moci prohlédnout do 30. 9. 

Ta z moravskokrumlovského zámku by se měla odstěhovat letos na podzim do Prahy, kde pak budou vystavena všechna pohromadě. Budoucnost epopeje po této výstavě je ještě stále ve hvězdách. Nakonec by možná nebylo marné uspořádat referendum, Mucha ji přece kromě Prahy dal také všem našim předkům.

Vstup do Národní galerie je 250/120 korun. Více informací i pražské části vystavených pláten najdete TADY. O Expozici v Moravském Krumlově čtěte ZDE.


Milíč z Kroměříže (1372), 1916, vaječná tempera, olej, plátno, 620 x 405 cm

kaca

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>