Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

SLAM POETRY: Praha jde do toho!

2009-12-02 11:11

Už posedmé se v deseti regionálních kolech Slam poetry rozhodne o postupu deseti finalistů do velkého brněnského finále. Tam už se ve fantastické atmosféře bojuje o finanční odměnu 30 000 Kč. Letošní regionální kolo v Praze se uskuteční 11. listopadu od 19 hodin v experimentálním prostoru NoD / Roxy.

V NoDu si za posledních pár let slamy získali fantastické a početné publikum. To ovšem nemění nic na tom, že zatím jediným celostátním vítězem ve Slam poetry, který vzešel z pražského kola, je Jakub Foll. Ten v celostátní konkurenci uspěl v roce 2007. V minulém roce se tento borec probojoval do finále opět, ale vítězství mu těsně ukradl Jan Jílek z Olomouce. Mezi oběma aktéry je na první pohled jasný rozdíl v přístupu ke slamování. Zatímco Foll více improvizuje a využívá kouzla okamžiku a svých hereckých zkušeností, Jílek má svá vystoupení textově vybroušena do pevného tvaru. Oba tyto rozdílné trendy jsou dnes v české slam poetry jasně patrné.

 

Poprvé jsem uspěl s tzv. freestylem, pak jsem zjistil, že jen freestyle nestačí – zvlášť tehdy, když se to slamerovi před vámi nevyvedlo, nemáte na co reagovat a chybí atmosféra. Teď je trend dělat všechno freestyle, a tak mám čím dál větší chuť si něco připravit od začátku do konce. Udělat to profi. Je tu pak ale riziko, že lidi budou volat: „Fůůj – připravený!“ komentuje tuto situaci úspěšný pražský slamer René Jahoda, několikanásobný účastník finále i nejrůznějších exhibicí, který se na letošním pražském kole objeví v roli moderátora. Ta je na slamech rovněž velmi důležitá. Moderátor udržuje v sále atmosféru, provokuje publikum k vyjádření, udává rytmus celé show. Diváci jsou hybnou silou poetry slamů - slameři se s diváky vzájemně potřebují a tato interaktivita je zajímavá pro obě strany. Slam je totiž zhusta o získání si přízně diváků, kteří jsou interpretům jedinou porotou. Výkony účinkujících bodují náhodně vybraní diváci, ty zase ovlivňuje celkový potlesk, rozhodčí se často radí s okolím, divák nespokojený s hlasováním může okřiknout špatně hlasujícího porotce. Každý návštěvník Slam poetry je tak vlastně přímo účasten tomu co se děje na podiu!

Jaký je recept na to, stát se úspěšným slamerem? Slamer na podiu pracuje jen sám se sebou a svými verši. Vše, co má k dispozici, je v textu a v jeho těle. Zapojuje tedy také pohyb, mimiku, někdy beatbox, někdy rap. Je zde i jistá hranice s hip-hopovým výrazem. „Ve slamu má člověk mnohem víc svobody. Když jste MC, musíte sledovat rytmus. Ve slam poetry se tímto nemusíte zabývat, v podstatě neexistují žádná pravidla, a čeští slameři toto berou až do vyslovených extrémů,“ hodnotil předskokan loňského celostátního finále - Američan Tah Phrum Duh Bush, českou atmosféru poetry slamů.

Další borci zase rozkládají slova, hrají si s češtinou, jiní zcela improvizují, někdy se doslova pluje s textem. To všechno v téměř sportovní atmosféře sálu plného diváků, kteří mají za úkol se k vystoupením nahlas vyjadřovat. A to i během samotného výstupu! Slam je vlastně něco mezi fotbalovým zápasem a poezií ulice. Navíc se hraje o peníze, které se alespoň v českých podmínkách s poezií prakticky vylučují - toť další paradox.

Slam poetry se v Česku stává stále víc populární, úroveň finále stoupá. Někteří z finalistů se navíc během roku podívají díky Slam poetry i za hranice. Letos se vyjíždělo na Slovensko, do Španělska, Rakouska a Švédska.

V Praze se slamuje nejen o postup do brněnského finále (5. prosince, klub Fléda), ale také o odměnu 1000 Kč. Borci, kteří se pravidelně účastní pražských slamů, jsou například mezinárodními zkušenostmi opředený Bohdan Bláhovec, stejně tak slamerka Masha nebo beat boxer Jaro Cossiga. Předskokankou nadcházejícího pražského slamu bude slamerka Hadas Goshen ze Spojených států, která možná ukáže trochu jiný přístup, než na který jsme u nás zvyklí. Přihlášky do regionálního kola v Praze se až do dne konání přijímají na e-mailu slam.praha@centrum.cz. „To je také dobrodružství - slam je totiž maximálně otevřenou záležitostí. Z pohledu organizátora vlastně do poslední chvíle nevíte, co je přihlášený interpret zač,“ říká organizátorka českých poetry slamů Lenka Zogatová.

Další informace o akci čtěte zde.


Cossiga


Diváci Nod


Jakub Foll


Jiří Černý

Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>