Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Výstavy

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

DOX zdobí komiksové Signály z neznáma (2)

2013-03-18 11:39

Devadesátiletou historii českého komiksu jako svébytného žánru mapuje výstava Signály z neznáma. Český komiks 1922–2012, která se z Brna přestěhovala do Centra současného umění DOX. Najdete na ní legendární postavy a hrdiny kreslených stránek od Ferdy mravence, přes neohroženou sexbombu Muriel, až po postavy a hrdiny dnešních moderních forem komiksu – namátkou lze zmínit například kouzelný „fotografický komiks“ Františka Skály Skutečný příběh Cílka a Lídy.

Kurátoři a neúnavní propagátoři komiksu jako širokospektrého media Tomáš Prokůpek a a Pavel Kořínek nasbírali díky zápůjčkám od autorů, sběratelů i institucí obrovské množství materiálu, jenž jim nabídl i řadu tématických linií, které lze ve vývoji a historii českého komiksu vysledovat už od 20. let minulého století. Expozice sleduje nejen dílo autorů jako Saudek, Fischer, Němeček nebo Sekora , ale také témata jako komiks ve službách reklamy, komiksové časopisy (Rychlé šípy, Kometa a koneckonců i Čtyřlístek zasáhly celé generace čtenářů) nebo přesahy do jiných uměleckých disciplín – divadla nebo filmu. Aktuálně lze například připomenout úspěch filmové verze Aloise Nebela nebo znovuzrození angažovaného Péráka, který své čtenáře bavil před šedesáti lety stejně jako dnes divadelní diváky, když oživl nejprve v Meet Factory a posléze v Divadle Archa pod taktovkou VOSTO5.

Na výstavě jsou reprezentativně zastoupena i díla současné generace domácích komiksových tvůrců. Mnozí z nich, jakožto představitelé tzv. generace nula, slaví po přelomu tisíciletí úspěchy doma i v zahraničí. Dle jednoho z kurátorů, Tomáše Prokůpka, dokonce český komiks prožívá v současnosti vůbec své nejlepší období. Největší akci svého druhu u nás - KomiksFEST! - navštěvuje každoročně okolo pěti tisíc fanoušků tohoto univerzálního media.  V historickém kontextu je to možná i jistá satisfakce za čtyřicetileté období, kdy u nás byla komiksová tvorba často řazena k pokleslému žánru.   
 
Pokud v pracovním týdnu příliš neoplýváte volným časem, pamatujte, že k výstavě probíhají víkendové komentované prohlídky s lektorem centra DOX. Výstava Signály z neznáma, která v Centru současného umění DOX probíhá až do 20. května 2013 je rozhodně mezigenerační záležitostí. Pro školy, rodiny a zájmové skupiny je navíc připraven vzdělávací program „Svět v bublinách.“

V neposlední řadě k výstavě patří programy pro veřejnost:
31. 3. neděle / 14:00 Komentovaná prohlídka s kurátory
6. 4. sobota / 15:00 — 18:00 Tablemiks — komiksový workshop s Jiřím Frantou
1. 5. středa / 18:00 Přehlídka mladých komiksových talentů
9. 5. středa / 18:00 Komentovaná prohlídka s kurátorem
15. 5. středa / DO-RE-MIX — den plný komiksů pro děti a jejich rodiče
Tomáš Kůs

Komentáře (2)

quordle 2022-07-05 12:18:54
Everything is very open with a really clear explanation of the challenges. It was definitely informative. Your site is useful. Thank you for sharing. Feel free to visit my website
basketball legends 2021-11-05 12:08:51
A very meaningful event, I hope everything will go well

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>