Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Pražský hrad v umění poštovní známky

2010-05-12 11:02

Akce: 12.05.2010 - 01.08.2010
Místo konání: Tereziánské křídlo Starého královského paláce

Poštovní známky, malá umělecká dílka se zoubkovaným okrajem, jsou mnohdy inspirovány těmi nejkrásnějšími a nejhodnotnějšími díly minulosti. Více než stovce našich známek se stal námětem Pražský hrad. Jeho panorama, obrysy věží, architektonické detaily, zahrady, sochy a obrazy, to vše bylo transponováno rukama předních českých rytců. Sběratele, ale i historiky umění vzruší převedení do drobné grafiky. Poutavé je též sledování užitých technik tisku.

Od tradičního knihtisku, přes rotační ocelotisk (zprvu jednobarevný, později kombinovaný s hlubotiskem), vícebarevný ocelotisk z plochých desek až po ofsetový tisk současnosti. I když filatelisté zkoumají známky především v detailu, připravili autoři výstavy ucelený pohled na tuto část užitého umění.

A aby byl příběh československé a české známkové tvorby uplynulých devadesáti let přístupný každému, jsou vystaveny originální návrhy provedené různými výtvarnými technikami; včetně liniových rozkreseb, otisků rytin, ryteckých a tiskových desek. Návštěvník je tak vtažen do děje vzniku poštovní známky a získá nové impulsy pro procházku Pražským hradem. Možná si uvědomí paradox spojený se známkami – jsou tak malé, a přitom se s nimi setkává veliké množství lidí.

Tvůrci mnohých poštovních známek byli současně autory významných realizací na Pražském hradě. Je jedno, zda to jsou vitráže, mozaiky, plastiky a kamenosochařská výzdoba, zda vznikly pro katedrálu nebo ve službě republice. To spojení ožívá, když se vysloví jména: Alfons Mucha, Max Švabinský, Cyril Bouda, Vratislav Hugo Brunner, Karel Dvořák, Karel Svolinský...

Aby zrak návštěvníků nepřejížděl pouze po skvostných kouscích papírů, jsou vystaveny předměty ze sbírek Pražského hradu a ze sbírek Metropolitní kapituly u sv. Víta. Ať již z depozitářů, reprezentačních prostorů, zámku v Lánech nebo katedrály.

U příležitosti výstavy vydává Česká republika známku s námětem panoramatického pohledu na Pražský hrad (v upraveném tiskovém listu). Emisi doprovází obálka prvního dne vydání, nesoucí v obrazové části motiv heraldického lva od Vincence Makovského.

Katalog výstavy obsahuje vložený pamětní list s otiskem rytiny nově vydané známky. Po celou dobu výstavy bude na poště Praha 012 – Hrad používáno příležitostné razítko.

Pořadatel: Správa Pražského hradu, Česká pošta, s.p., Poštovní muzeum

Autoři: Alena Rechová a Jaroslav Sojka

Návštěvnické informace:
otevřeno denně 10 - 18 hod.
vstup ze 3. nádvoří Býčím schodištěm nebo Jižními zahradami

Vstupné:
Základní 80 Kč
Snížené 50 Kč
Rodinné 160 Kč
Skupinové pro žáky ZŠ/SŠ 20 Kč/os.
Kombinovaná vstupenka (výstava+expozice v Poštovním muzeu v Praze) 100 Kč
Katalog "Pražský hrad v umění poštovní známky" (české vydání, 81 stran) 250 Kč

Doprovodný program: Komentované prohlídky s autory výstavy (zdarma k platné vstupence):
další informace:

rezervace skupinových návštěv: e-mail: zdena.fabikova@hrad.cz, tel.:224 372 319

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>