Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Muzea

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Pražské výletní restaurace

2011-02-24 13:53

Výletům do přírody už počasí příliš nepřeje, ale vydat se na oblíbená výletní místa našich předků můžete pěkně v teple pod střechou MHMP, kde probíhá sugestivní výstava, k jejíž autentické atmosféře přispívá i fungující replika dobové restaurace s nabídkou tehdejších specialit.Po úspěšné výstavě Pražské kavárny a jejich svět přišlo Muzeum hlavního města Prahy s dalším projektem s obdobným námětem, ale tentokrát se přestavují vyhlášené restaurace, k jejichž návštěvě už museli kavárenští povaleči přemoci lenost a vydat se na předměstí či přímo za hranice Velké Prahy. Výstava s názvem Pražské výletní restaurace a podtitulem Zelené útulky Pražanů v proměnách 19. a 20. století je tu k vidění a dokonce i k ochutnání až do jara.Šumná výstava
Autorem projektu je Tomáš Dvořák z MHMP, jenž byl autorem také předchozí hojně navštěvované výstavy. Architektonického řešení se ujal člověk nejpovolanější - David Vávra, který má se stavbami dob minulých i jejich využitím bohaté zkušenosti.

Osu expozice tvoří koleje, vedoucí od vstupu až na pikovické nádraží. Kolem nich jsou po obou stranách seřazeny tématicky zaměřené kóje. Nejpůsobivější jsou ty, simulující dopravní prostředky - kupé vlaku s originálními dřevěnými lavicemi nebo starou tramvaj, jíž velkoformátová fotografie v čele dodala perspektivu. Velkoformátové fotografie, použité na stěnách i podlaze, jsou stěžejním prvkem výstavy, přibližují jednotlivá výletní místa a navozují dojem reálného pohledu do okolí jako například v další kóji s vyšehradským přístavištěm. Za dveřmi druhého výstavního sálu už čeká na znavené výletníky replika restaurace, kde se podávají dobové zákusky a nápoje jako například bábovka, preclíky, káva, čaj, pivo atd.Elektrikou, vlakem i lodí
Do přírody i osvěžoven tak můžete spolu s předky vyrazit elektrikou, jak se v Praze vždycky říkalo tramvaji nebo lokálkou, třeba nejznámějším Posázavským pacifikem, anebo si počkáte na vltavském molu na výletní parník. Vzít to můžete taky pěšky přímo po kolejích či se přidat ke spolku libeňských cyklistů. Postupovat budete chronologicky od druhé poloviny 19. století do poloviny 20. století. K orientaci vám poslouží i seznamy restaurací na levém a pravém břehu Vltavy.Kromě zvětšených fotografií vás čekají úryvky z dobových filmů, reklamní plakáty, jízdní řády, plány tramvajových a vlakových tras, historická kola, oblečení a také originální vybavení restaurací včetně jídelních lístků, které na výstavu zapůjčili potomci majitelů Šlechtovy restaurace ve Stromovce, Zámečku na Letné, tradiční a stále fungující restaurace U Neužilů na Slapech.

Další informace
K výstavě je vydána doprovodná publikace se stejnojmenným názvem, seznamující s tehdejšími nejoblíbenějšími výletními restauracemi.Výstava potrvá až do 22.5.2011, takže s nabytými vědomostmi můžete v prvních jarních dnech vyrazit po stopách svých předků za hranice tehdejší Prahy. Více informací o výstavě se dočtete zde.

Foto: MHMP a Zuzana Ottová
Zuzana Ottová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>