Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Výstavy

Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Pražské rokoko

2011-12-05 20:19

15. 11. 2011–22. 1. 2012
Clam-Gallasův palác, Husova 20, Praha 1
Tramvaj: č. 17, 18 – zastávka Staroměstská
Metro: trasa A – stanice Staroměstská nebo Můstek, trasa B – stanice Můstek

Otevírací doba:
Pondělí: zavřeno
Úterý – neděle: 10–18 hod.
24. prosince: do 13 hod.
25. prosince: zavřeno
26. prosince: 10–18 hod.
 
Vstupné:
Plné vstupné: 70 Kč
Důchodci, studenti a držitelé průkazů ZTP: 30 Kč
Rodinné vstupné: 100 Kč


Archiv hlavního města Prahy a Muzeum hlavního města Prahy společně připravili výstavu představující dobu druhé poloviny 18. století, v níž se mísí vliv baroka a nastupujícího klasicizmu. Výstava se zaměřuje na specifickou podobu rokoka v prostředí Prahy, zejména pak život pražských měšťanů, tzv. každodennost, ale i širší politické a dějinné souvislosti.

Výstava „Pražské rokoko“ nás zavede do Prahy přibližně let 1740–1791, do období rozkvětu rokokového stylu, ale zároveň i období rozvíjejícího se osvícenství, racionalismu a nástupu antických reminiscencí v umění. Hraniční data jsou určena nástupem Marie Terezie na trůn a pražskou korunovací Leopolda II.

Hlavním znamením rokoka jako uměleckého stylu je rokaj – nesouměrný, bohatě členěný ornament se zavíjenými rohy. Ústřední charakteristikou je dekorativnost, detail, hravost; opouští se velká témata v obsahu i formě. v souvislosti s pojmem rokoko můžeme hovořit o životním stylu, spojeném s charakteristickou módou, rokoko se uplatnilo hlavně v řešení interiérů a interiérového zařízení; místnosti byly navrženy jako umělecká díla s elegantním a zdobeným nábytkem, drobnými sochami, dekorativními zrcadly a čalounem, doplněny byly reliéfy s nástěnnými malbami, novým prvkem v interiérech byla kamenina a porcelán. Bylo tomu tak v obydlích šlechty, ale i bohatších měšťanů a ve zjednodušené podobě se této módě snažili přiblížit i ostatní obyvatelé města.

V době hravých a zdobných interiérů se však zásadně změnil životní styl obyvatel města. Tereziánské a josefinské reformy uvolnily celkové poměry, přinesly změny náboženských, sociálních, hospodářských, demografických a kulturních poměrů, k životu se v této době začal probouzet národní život, rozvinula se i vzdělanost a věda. Důležitým mezníkem v dějinách Prahy se stal rok 1784, kdy byla spojena čtyři dosud samostatná pražská města pod jeden magistrát. Na výstavě budou připomenuty i další historické události, které významně ovlivnily život města, ať už se jednalo o obléhání či obsazení města cizími vojsky, o klimatické katastrofy, nebo o významné změny životního stylu a existenčních poměrů jeho obyvatel.

Základ expozice tvoří předměty každodenního života, nábytek, ošacení, drobné předměty denní potřeby, obrazy, plastiky, grafické listy, knihy a další exponáty ze sbírek a fondů obou pořádajících institucí. Pozoruhodné sbírkové předměty zapůjčily též další paměťové instituce, jako Uměleckoprůmyslové muzeum, Národní galerie, Národní muzeum, Strahovská knihovna nebo Archiv Pražského hradu i významné soukromé sbírky.

K výstavě je vydána doprovodná publikace, obsahující třináct odborných studií a více než sto barevných vyobrazení, informační leták a úplný seznam exponátů výstavy.
 
Výstava se koná pod záštitou primátora hlavního města Prahy Bohuslava Svobody.

http://www.ahmp.cz/prazske-rokoko/index.html

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>