Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Muzea

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Co skrývá bahno velkoměsta?

2009-12-03 10:07

Víte, že archeologický výzkum Prahy probíhá už skoro dvě století? Tušíte, co všechno se našlo při stavbě Palladia? A jaké památky se povalují pod základy vašeho domu? Nevíte? A zajímá vás to? Tak hurá do Muzea hlavního města Prahy na výstavu o pražské archeologii!

Výstava Cesta do hlubin města aneb 12 nej... objevů pražské archeologie mapuje to nejdůležitější, co se kdy na území hlavního města našlo. A od prvního nálezu v roce 1818 se toho našlo opravdu požehnaně. Není divu, když Praha a její okolí byla už od pravěku rušným místem a od raného středověku centrem Čech. Člověka odkojeného Jiráskovými pověstmi možná trochu překvapí, že nejvíce pozůstatků pravěkého osídlení se nenašlo na Hradě, nýbrž v Bubenči. Pro čtenáře Eduarda Štorcha to naopak žádná novina nebude, ale i ten si určitě mezi exponáty najde něco nového.

Na první pohled to může vypadat, že výstava o pražských vykopávkách bude pěkná nuda. Pravda, najdete tady hromadu starých hrnců a hřebíků. Ale kromě toho i spoustu informačních tabulí, map a obrazovek. Film o Juditině mostu vám ukáže, kde můžete ještě dnes najít jeho pozůstatky a kde je v Praze nejstarší dlažba. Na počítači si můžete prohlédnout, jaké památky se našly v okolí vašeho bydliště. A mimochodem si přitom také připomenete, kudy vlastně procházejí hranice historických pražských čtvrtí, na které už dnes spousta lidí zapomíná. Dokonce celá jedna místnost je věnována archeologickému průzkumu, který probíhal na náměstí Republiky při stavbě nákupního centra Palladium. Ne nadarmo se mluví o výzkumu století. Pod kasárnami Jiřího z Poděbrad se totiž našly doklady nepřetržitého 900 let trvajícího osídlení.

Pokud máte alespoň minimální zájem o historii, věřte, že vás výstava pohltí a nakonec si budete říkat, že by toho mohlo být mnohem víc. Kdyby vám to opravdu bylo málo, můžete si své obzory ještě rozšířit. S výstavou je totiž provázaný i cyklus přednášek Podzim s pražskou archeologií v Muzeu hlavního města Prahy. Koná se každou středu od 17:30, slovo mají odborníci na slovo vzatí a vstupné je takřka symbolické. Přednášky probíhají do Vánoc, celá výstava trvá do 10. ledna 2010.

Další podrobnosti naleznete zde.Foto www.muzeumprahy.cz

Jirka Krejčík

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>