Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Výstavy

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Podivuhodná herna Petra Nikla

2011-01-18 10:28

Gumičkový obraz, pavilónek rozehraný plastovými tóny, nekonečná zpráva, manipulátor budoucnosti i křeslo ticha. To je jen malá ukázka z toho, co se ukrývá v prostorách galerie Mánes, kde byla 4. 11. 2010 otevřena výstava s vyzývavým názvem Play. A název to není jen jako plácnutí do větru, všechny objekty a herní prvky tu jsou opravdu k hraní. Na návštěvu si ale vyšetřete nejméně jedno celé odpoledne. VÝSTAVA BYLA PRODLOUŽENA DO 20.2.!

Pane, pojďte si hrát
Výstava Play, která koncepčně navazuje na předchozí projekty pod vedením Petra Nikla Orbis pictus aneb Brána do světa tvořivé lidské fantazie a Labyrint světla, je zdaleka nejodvážnější, co se týče možnosti návštěvníků zasahovat do vystavených objektů. Kromě důmyslně navržených a pozoruhodných instalací je tu řada herních prvků k volné intervenci a dokonce si můžete donést i něco vlastního a zapojit to do hry.

"Na zemi leží materiálová termitiště s drobnými předměty, sypké, pevné i hnětoucí materiály ponechané k volné manipulaci návštěvníkům. Ti z nich v průběhu tří měsíců sestaví, poskládají, slepí a vzájemně propojí rozvíjející se organismus. Každý si může přinést a umístit do krajiny jakýkoliv předmět, ne větší než 10 cm krychlových. V prostředí krajiny se tak budou scházet předměty zastupující svým výběrem návštěvníky. Tomuto nekončícímu vývoji je ponechána co největší svoboda. Proces bude fotograficky i filmově nepřetržitě mapován, děj se tak přenese do virtuálního světa a neskončí spolu s výstavou", vysvětluje Petr Nikl prostředí takzvané Krystalízy, která zabírá celé přízemí Mánesa.

Proměny této “kolektivní krajiny představ“ můžete sledovat online. Prakticky nonstop pozoruje výstavu čtveřice kamer, které po přihlášení na TYTO STRÁNKY, můžete i sami ovládat. Kromě toho se pomalu rozbíhá fotografická soutěž, které se může zúčastnit každý, kdo pořídí snímek z výstavy, který by rád ukázal i někomu dalšímu. Více o fotografické soutěži ZDE.

Nástroje pro všechny smysly
Zatímco horní část výstavy je jednou velkou hernou pro malé i velké bez rozdílu věku, spodní část Mánesa se proměnila v temný labyrint. I tady se ale může rozvinout živelná hra, třeba bitva s velkými trubko-chapadly.  Pro ty obzvlášť soustředěné doporučujeme zážitkový smyslový objekt 12 smyslů člověka z dílny Oldřicha Hozmana a Jiřího Waldy, který je inspirovaný naukou o dvanácti smyslech Rudolfa Steinera. Mezi hrou se budete moci občerstvit ve SNACK PLAY, který si v ničem nezadá se zbytkem výstavy.


spontánní bitva s trubko-chapadly

Na objektech a prostředí podivuhodné herny se podílelo kromě Petra Nikla čtyřicet dalších umělců z Čech i zahraničí. Mimo jiné Ondřej Smeykal, Jiří Konvrzek, Mojmír Pukl, Čestmír Suška a další.

Kvůli doprovodnému programu se budete vracet
Potom, co se večer uzavřou výstavní sály, ale dění v Mánesu nekončí. Po celou dobu bude probíhat od 20. 00 doprovodný program, během něhož se představí řada hudebníků, divadelníků, ale též pedagogů, teoretiků, filosofů a dalších. Vystoupí zde například Eric a Mary Ross, Dan Bárta, Ondřej Smeykal, Yellow Sisters nebo Chorea Bohemica. Program festivalu PLAY najdete TADY.

Kromě večerních koncertů, představení a diskusí, můžete navštívit některý z mnoha workshopů. Ty jsou určené všem od nejmenších po nejstarší. Seznam workshopů je ZDE.

Návštěvu Mánesu vřele doporučujeme, jen pozor na vytvoření závislosti! Otevřeno je denně od 10.00 do 19.00. Informace o vstupenkách najdete ZDE.


Petorchestr, Veronika Richterová

trubky a pinpongové pálky nebo hudební nástroj?

Orloj snivců, Jaroslav Kořán

Zvonice, Jiří Konvrzek

Kroužkový kanón, Ondřej Janoušek

Stůl chutí, Marianna Stránská

Duhový hranol, Ueli Seiler-Hugova - SUI

12 smyslů člověka, Oldřich Holzman, Jiří Wald

potulovalo se tam i několik robotů

kaca

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>