Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Galerie

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Retrofuturismus na Planetě Eden

2010-09-29 00:00

Jaký bude život v 21. století? Lety do vesmíru a na měsíc se stanou běžnou záležitostí. Náš život bude trvat minimálně 150 let. Dokážeme podle potřeby řídit počasí, regulovat vítr a teplotu na Zemi. Tak nějak podobně si svět zítřka představovala komunistická ideologie v padesátých letech minulého století. Vize budoucnosti, která ale nenastala, a to očima československých umělců a designérů, kteří tvořili v letech 1948 až 1978, máte od 16. září do 29. listopadu možnost vidět na výstavě Planeta Eden v holešovickém Centru současného umění DOX.


Foto: Iveta Kopicová

Výstava se nese v dokumentárním a absurdně-retro duchu. Shromažďuje nejen umělecká díla známých jmen, ale též dobové předměty dobře ilustrující tehdejší uvažování. Autoři výstavy posbírali polozapomenuté plakáty, filmy, přebaly vědecko-fantastických a sci-fi knih, staré hračky z 50. let československé provenience a bohatě ilustrované časopisy pro mládež. A to vše na výstavě rozdělili do šesti sekcí - Film, Svět zítřka, Sluneční město, Technika vítězí, Mezi radarem a labyrintem a Retrofuturismus.

Shlédnete filmy podobného námětu, ale jiného zpracování - satiricko-komedijní Muž z 1. století (režie O. Lipský) a oficiální propagandou schválený film Ikarie XB1 (režie J.Polák), prohlédnete si známé i méně známé ilustrace Zdeňka Buriana a Teodora Rotrekla, kterým je na výstavě věnována velká část. Jaký měla utopistická ideologie vliv na tvorbu pro děti a mládež, si můžete uvědomit při prohlížení přebalů vědecko-fantastických knih a časopisů Pionýr, Věta a Technika mládeži či ABC.


Jiří Černický Gagarinova věc 2005

Možná jste si jako malí hráli s elektronickou násobilkou, měli na poličce Gagarina s raketou a rudou hvězdou a kupovali si VTM (nebo jste si hráli s hračkami rodičů či prarodičů). Ale pokud ne, nevadí, výstava se snaží zaujmout všechny, “jak staré pionýry, tak mladé junáky”. Mladší generace se právě na onu “retro příchuť” může docela dobře nalákat. Ale snad každého může přivést alespoň k pousmání či lépe k zamyšlení nad naším dnešním postkomunistickým  myšlením či inspirovat k reflexi rozdílů tehdejšího a dnešního uvažování nad světem zítřka.

Výstava Planeta Eden, která si jméno propůjčila od známého sci-fi románu polského spisovatele Stanislawa Lema, si premiéru odbyla již na jaře v Domě umění města Brna. V Doxu je k vidění do konce listopadu a v jejím rámci se budou konat zajímavé doprovodné akce.
Ve středu 29. září se uskuteční panelová diskuze Vzpomínky na budoucnost a ve dnech 14. - 16. října proběhne tematický festival – přehlídka starých českých sci-fi filmů v BIO OKO na Praze 7. (Františka Křížka 15, www.biooko.net/cz).


Foto: Iveta Kopicová

V nakladatelství Arbor vitae vydali autoři výstavy Tomáš Pospiszyl a Ivan Adamovič knihu, která nese stejný název jajko výstava a je bohatě ilustrovaná.

Centrum současného umění DOX
PLANETA EDEN
Svět zítřka v socialistickém Československu 1948 - 1978
(16.9.-29.11.2010)


Časopis Ohníček 1960 obálka Zdeňka Buriana


Foto: Iveta Kopicová


Vlastislav Toman a Miroslav Lindák - Marťan, 1963
Z DOXu Tereza Mácová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>