Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Výstavy

Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Picasso – Grafiky z let 1904 – 1968

2013-01-08 11:38

8.1. - 3.2.2013, Galerie MIRO

Galerie MIRO vystavuje třicet tři grafik jednoho z nejúspěšnějších umělců všech dob Pabla Picassa. Všechny grafické práce vytvořil umělec v letech 1904 až 1968. Rané grafické práce mapují Picassovo pozdní modré a růžové období. Obrazy ze čtyřicátých let jsou zase charakteristické expresivní formou kubismu. Poslední grafiky pocházejí z roku 1968, kdy bylo Picassovi osmdesát sedm let. Prodejní Picassova výstava potrvá do 3. 2. 2013.

Vystavený soubor lze rozdělit do dvou odlišných částí. První jsou Picassovy rané grafické práce z let 1904 – 1905 a druhou tvoří pozdější grafické listy z období 1947 – 1968 (až na jednu výjimku „Devět hlav“ z roku 1934). Rané práce tvoří celkem čtrnáct grafik z pozdního modrého a počátku růžového období. Je to cyklus „Kejklíři“, který byl vydán v nákladu 250-ti nečíslovaných a nesignovaných kusů. Jeden soubor je také ve sbírce pražské Národní galerie. Picasso ve svých obrazech z modrého období zobrazoval především lidi z nižší sociální vrstvy a to žebráky, chudáky a lidi z okraje společnosti. Růžové období je o něco optimističtější a umělec se stává spíše pozorovatelem světa kolem.

První světová válka přetvořila vývoj umění ve všech směrech. Také Picasso se vydal po nových cestách umění. Vnímal nové impulsy neoklasicismu, surrealismu a kubismu. Po válce se umělec začal věnovat také litografii. V galerii je k vidění i několik grafik z roku 1968 a to přesněji z období od 16. 3. do 5. 10., které vytiskl společně s tiskařem Crommelynckem. Na výstavě se mimo jiné nachází i tiskařova podobizna.

Všech třicet tři grafik pochází od renomované německo – švýcarské galerie. Grafiky (lepty, suché jehly, akvatinty, litografie a jeden barevný linoryt) jsou evidované v soupisových katalozích Picassových grafik.

Pablo Picasso (1881 – 1973) se narodil v Malaze ve Španělsku. I když žil více než půl století ve Francii, v jádru zůstal vždy Španělem. V srdci i mysli si nosil obrazy El Greca a Velázqueze, které poprvé viděl v Madridu. Malování a kreslení pro něj byla posedlost. I mrtvým věcem ve svém ateliéru dokázal vdechnout nový umělecký život. Experimentoval, ale sám toto slovo neměl rád. Tvrdil: „Nic nehledám, já nacházím.“ S Georgem Braquem byl zakladatelem kubismu, nejvlivnějšího malířského směru 20. století, ale sám se stylovými okovy nikdy spoutat nenechal. Pohyboval se volně, od kubismu k surrealismu, měnil často výtvarné techniky i malířské formy. Byl malířem, grafikem, scénografem i sochařem. Měl dar stvořitele: umění udělat ze všeho, nač sáhl. Pablo Picasso zemřel v roce 1973 v Mougins ve Francii.

-----------------------------------------------------------

O Galerii MIRO
Galerie MIRO byla založena v roce 1987 v Berlíně. V kostele sv. Rocha areálu Strahovského kláštera sídlí od roku 1994, kdy byla z Berlína přemístěna do Prahy. Za své jedinečné umístění vděčí především nejslavnějšímu českému zpěvákovi Karlu Gottovi, který vypomohl zakladateli galerie Miru Smolákovi bezúročnou milionovou půjčkou k získání prostorů kostela sv. Rocha. Od té doby se zde vystřídalo již několik desítek výstav mistrů světového,               ale i českého malířství. Mezi ty nejznámější patří Picasso, Miró, Dalí, Chagall, Rodin, Warhol      
a další. Již v roce 2001 byla galerie na základě veřejného výzkumu The Gallup Organization vyhlášena „nejoblíbenější komerční galerií v Praze“.

Galerie MIRO pořádá také udělování Evropské ceny Trebbia za podporu kultury a tvůrčí činnosti. Laureáty ceny z navržených kandidátů vybírá z pověření Nadačního fondu Trebbia Mezinárodní nominační komitét, jehož členy jsou významné osobnosti z několika evropských zemí.

Do povědomí pražské veřejnosti se Galerie MIRO zapsala také pořádáním běžeckého závodu Miroton – Během za uměním. Spolupořadatelem Mirotonu je Prague International Marathon.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>