Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Muzea

Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

P.Rada! Paráda!

2011-02-15 00:00

Netradiční instalace retrospektivní výstavy keramika Pravoslava Rady v UPM je koncipována jako obří skříňka s bibeloty. Návštěvníkům tak dává nahlížet na exponáty z pohledu Alenky, která se posilnila tajemným zmenšujícím lektvarem a vstoupila do Říše divů.

Laskavý humor s přídechem bizarnosti se jako nit ukazující směr vine celým Radovým keramickým dílem a tato výstava, uskutečňující setkání jednotlivých zástupců jeho tvorby na jedné velké ploše, je toho názorným důkazem.


Tvář, porcelán, obtisky, fotografie, v. 24 cm, 2003-07

Tělesno i éterično zakleté do keramické hlíny

Lidské hlavy či celé postavy, nejrůznější zvířátka, elfové a andělé. Těm všem dal Pravoslav Rada pomocí hlíny, glazury a zdobných prvků, osobitý, mnohdy až groteskní, a tím i nezaměnitelný vzhled. Mimo typických kyprých oblých tvarů mívají zjednodušené lidské postavy obě ruce na jedné straně těla a hlavu otočenou jako by se dívaly přes rameno, čímž evokují dojem trojrozměrné parafráze staroegyptského zobrazování.


Profil – Čert, kamenina glazovaná, v. 33 cm, 1998

Oproti tomu kočky a další zástupci živočišné říše dokončené klasickými květinovými obtisky, jaké se používají na hrnky či talíře, jsou uhlazenější verzí tradiční lidové keramiky.

Do třetice jsou to keramické objekty, ať už plastiky nebo užitná keramika, kde autor uplatnil přenesenou fotografii. U některých plastik jsou to pouze oči, ale například u dóz nebo hodin použil konkrétní fotografické portréty svých přátel: Kamila Lhotáka, dvojice Suchý a Šlitr atd.


Archanděl Gabriel, majolika glazovaná, v. 28,5 cm,1966

Keramika od A až do Z
Tvorba Pravoslava Rady však nekončí u drobných či větších plastik, ale zasahuje do užitého umění různými návrhy jídelní keramiky apod. Pronikla také do exteriéru v podobě kašen, dekorativních mozaik apod. Rada dokonale ovládá výrobní postupy, což mu umožnilo používání širokého spektra keramických hmot včetně porcelánu a jejich povrchových úprav.


Třínožka, kamenina glazovaná, v. 33 cm, 1988

Zajímavostí výstavy jsou mj. částečně dochované rybičky ze světové výstavy Expo. Odlišností zaujme Dáma s pejskem z glazovaného šamotu, která se hrubším zpracováním a především netypickým přírodním zbarvením od bělostnou glazurou dokončených exponátů separuje.

Velkým plusem výstavy je také její do posledního detailu dotažená instalace. Kromě již zmiňovaného pojetí jako jedné nadnormativní skříňky na bibeloty, které jsou jednou z oblastí Radova tvůrčího zájmu, příjemně překvapí i popisky řešené jako silueta popisovaného díla.


Kostkovaný anděl a Pruhovaný anděl, porcelán, obtisky, v. 35 a 38 cm, 1980

Na filmový pás
Součástí výstavy je promítání animovaných filmů, na nichž se Pravoslav Rada výtvarně podílel. Celkem stál u zrodu pěti loutkových filmů. První byl Alarm, nejznámějším se stal film Jak ulovit mamuta z roku 1982.

Teorie i praxe
Pravoslav Rada se nevěnuje pouze výtvarné práci. Jako neúnavný propagátor keramiky je autorem nebo spoluautorem knižních publikací zaměřených na technologii a názvosloví tohoto oboru. Za svou práci získal mnoho ocenění, k těm nejvýznamnějším patří zlatá medaile z Expa ´58 v Bruselu za soubor dekorativních skleněných objektů. V rodinné tradici úspěšně pokračuje i dcera keramických výtvarníků Pravoslava a  Jindřišky Radových Šárka.


Homér myslící na Chiméru, majolika glazovaná, v. 43 cm, 1963

Kdy a do kdy
Výstava P.Rada! Paráda! probíhá ve výstavním sále UPM do 25. dubna. Více informací o otevírací době, termínech komentovaných prohlídek najdete tady.

Pro malé i velké návštěvníky je připravena interaktivní digitální hra, v níž lze vytvářet vlastní virtuální objekty z prvků, které při své práci používá Pravoslav Rada.


série Tvář, porcelán, obtisky, fotografie, v. 24 cm, 2003-07


Drobná plastika, porcelán a obtisky, průměr 20 cm 1970-75


Skříňka s bibeloty, kamenina a porcelán, 1960-2009


Hodiny s fotografickým portrétem

Foto: UPM, Zuzana Ottová
Zuzana Ottová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>