Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Ovidius v proměnách – říše Flóry

2010-04-19 11:42

Místo: Šternberský palác
Datum konání: 13.04.2010 - 11.07.2010
kurátor Dalibor Lešovský

Grafický kabinet „Ovidius v proměnách – říše Flóry“ volně navazuje na kabinet, který se konal ve Schwarzenberském paláci na jaře 2009. Společným jmenovatelem tentokráte vystaveného souboru děl je nejenom původ námětů, kterými jsou Ovidiovy Proměny, ale také samotná transformace, jíž je proměna v rostlinu. Přestože řada umělců upřednostňovala dramatické náměty metamorfóz člověka ve zvíře či milostná vzplanutí antických bohů, hojného zpracování se dostalo i lidským proměnám v rostlinu, z nichž některé patřily k těm vůbec nejoblíbenějším.

SPECIÁLNÍ AKCE
Komentář kurátora k výstavě v grafickém kabinetu :

5. 5. ST 15. 30 Ovidius v proměnách - Říše Flory

- přednášející: Dalibor Lešovský

Cena : vstup i výklad zdarma / Doba trvání 30 - 45 min. / Místo setkání: vestibul paláce

--------------------------------------------------------------------

Sbírka grafiky a kresby představí další z řady komorních výstav - „Ovidius v proměnách - Říše Flóry" je k vidění od 13. dubna 2010 - 11. července 2010 ve Šternberském paláci.

Volný soubor grafik čerpajících z těch příběhů Ovidiových proměn, v nichž člověk byl proměněn v rostlinu mohou návštěvníci Národní galerie v Praze zhlédnout od 13. dubna 2010 do 11. července 2010 v grafickém kabinetu Šternberského paláce...

Pro zájemce je připravena speciální akce: Návštěvníci se mohou podrobněji seznámit s výstavou ve středu 5. května v 15. 30 hodin v rámci komentované prohlídky vedené kurátorem Daliborem Lešovským...

Kabinet Ovidius v proměnách - Říše Flóry, který bude ke shlédnutí ve Šternberském paláci od 13. 4 do 11. 7., volně navazuje na grafický kabinet z loňského jara. Tentokrát bude návštěvníkům Národní galerie představen volný soubor grafik čerpajících z těch příběhů Ovidiových proměn, v nichž člověk byl proměněn v rostlinu. Vystavena budou díla vzniklá v průběhu 17. a 18. století od francouzských, nizozemských a německých tvůrců. Přestože jména vystavených autorů dnes nepatří k notoricky známým, ve své době byli nejuznávanějšími ve svém oboru.

Ovidiovy Proměny se staly nepostradatelným inspiračním zdrojem v období renesance. Rovněž barokní umění z jejich poetiky čerpalo a zpracování některého z témat se ujala řada tvůrců. Díla těch nejvýznamnějších pak byla zpracovávána v grafických dílnách. Součástí kabinetu, bude například lept Antona Josefa Prennera Filémón a Baucis, který byl vytvořen podle Lothova obrazu.

Nezastupitelné místo mají ale knižní ilustrace, z nichž několik bude v kabinetu vystaveno. Jmenovány mohou být grafiky Adónisovo narození a Apollón a Dafné z první třetiny 18. století. Tyto mědiryty byly vytvořeny podle bruselského vydání z roku 1677 a po technické a umělecké stránce, přestože se jedná o díla anonymní, patří k dílům nesmírně poutavým. Jako knižní ilustrace posloužil rovněž rozsáhlý soubor Johanna Wilhelma Baura, který bude v kabinetu zastoupen leptem Proměna Hyakinthova.

V grafickém kabinetu bude vystavena také tvorba jednoho z nejpřednějších francouzských grafiků 17. století Jeana Lepautra, který se Ovidiovu tématu věnoval velmi často. Návštěvníci Národní galerie budou moci zhlédnout jeho lept Pán a Syrinx.

Dalibor Lešovský

 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>