Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Soumrak jako příslib nového rozednění

2013-04-18 11:09

Současná malba ještě rozhodně není za zenitem. A to ani přesto, že jí to již mnozí prorokovali. Ukázat to měl blok výstav, které od podzimu loňského roku realizovala Galerie Rudolfinum. Poslední z nich sice nese název Nightfall (Soumrak)/Nové tendence ve figurativní malbě, ale spíš než do temnot ukazuje cestu živého napětí. Výstava v galerii potrvá do 24. května.

Současná malba z různých perspektiv
Výstavě Nigtfall předcházely dvě jiné pozoruhodné výstavy. Beyond Reality na podzim loňského roku představila pohled českého kurátora (Petr Nedoma) na současnou britskou malbu. Výstava se přitom dotýkala tenkých hranic mezi skutečností, skutečností obrazu a fotografie. Pokud jste se snad na výstavu do Rudolfina nedostali, můžete se alespoň podívat na článek, který jsme o ní napsali, ZDE.

Po výstavě Beoynd Reality následoval Motýlí efekt? (nejde o otázku, v názvu výstavy byl otazník). Výstavu připravil opět český kurátor (Petr Vaňous), ale soustředil se tentokrát výhradně na českou malbu. Článek o výstavě Motýlí efekt? najdete TADY.

Nightfall je potom průřez s důrazem na malíře pocházející ze zemí střední a východní Evropy pohledem britské kurátorky (Jane Neal). Výstava je rozdělena do pěti kapitol. Těmi jsou: Rozbitá krajina a pokřivená krása, Portrét – Zápas o identitu, Pod příkrovem tmy, Malba a film a Doma, ale ne v bezpečí. Název výstavy je inspirován povídkou Soumrak Isaaca Asimova z roku 1941. Jejím námětem je úvaha nad tím, co by se stalo s civilizací i s celou planetou, kdyby jednoho dne nevyšlo slunce. V tomto smyslu konvenuje název výstavy s často potemnělými díly, jejichž bezútěšná atmosféra poukazuje k probíhající ekonomické krizi i krizi hodnot Západního světa.


Serban Savu, Sídliště a zahrady / Blocks and Gardens, 2011, olej na plátně / oil on canvas, 150 x 190 cm, Private collection – Simone Scelsa, Italy, ©the artist

Krize a osamělost
Na výstavě najdeme malíře z různých koutů světa, nejvýrazněji je ale zastoupena skupina malířů z okruhu Nové lipské malířské školy v Německu a z akademie v Kluži v Rumunsku, kteří se zabývají současnou figurativní malbou. Patrným rysem jejich prací je kritický postoj umělců ke vztahu jedince a společnosti, hlavním tématem je pak již zmíněná krize hodnot a s ní spojená nejistota, pocity osamělosti a vzrůstající napětí mezi přírodou a civilizací.

Galerie opět nabízí k výstavě doprovodný program, a pokud byste se chtěli podívat na záznam jedné z úvodních debat kurátorky výstavy Jane Neal a vystavujících umělců o figurativní malbě, můžete TADY.

Výstavu Nightfall (Soumrak)/Nové tendence ve figurativní malbě v Galerii Rudolfinum můžete navštívit do 24. 5. 2013.

Další podrobnosti o ní najdete TADY


Tim Eitel, Bez názvu (Pohled dolů), 2010, olej na plátně, 25 x 25 cm , © Courtesy Galerie EIGEN + ART Leipzig/Berlin and The Pace Gallery

kaca

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>