Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Co vyvolá motýlí efekt?

2013-03-06 13:30

Výstava Motýlí efekt?, kterou ještě stále můžete navštívit v Galerii Rudolfinum, představuje šest českých a slovenských malířů. Výrazné umělecké individuality, které spojuje malba a reflexe současné doby.

Proč zrovna motýlí efekt s otazníkem?
Název výstavy je záhadný jako role současného umění. Odkazuje k procesu, kdy „z relativně malých odchylek mohou vzniknout velké události“, jak se snažil novinářům vysvětlit kurátor výstavy Petr Vaňous a zároveň hledá nějaký spojující element, na kterém se metaforicky setkávají jednotlivé fragmenty roztříštěného světa současného umění. Celou tuto intepretaci ale znejišťuje otazník na konci názvu výstavy, takže si to stejně nakonec bude muset přebrat asi každý sám.


Adam Štech: LCF, 2009, olej na plátně, 170 x 180 cm

Na výstavě najdete obrazy Vladimíra Vély, Adama Štecha, Martina Gerboce, Lubomíra Typlta, Daniela Pitína a Jiřího Petrboka, které jsou úžasné samy o sobě, bez jakýchkoli interpretací. Každý sál je věnován jednomu až dvěma umělcům a prezentována jsou většinou velkoformátová plátna.

Vladimír Véla například na začátku práce netuší, jaký bude její výsledek. Podle vlastních slov začíná skvrnou na plátně, kterou nějakým razantním gestem rozvine dál. Jiří Petrbok zase při tvorbě postupuje „fotošopovou metodou malování.“ Realitu obrazu jako “umělý“ prostor pro svéráznou “skládačku“ vidí Daniel Pitín. Do výstavy můžete nahlédnout v reportáži ČT v pořadu Kulturama. Video sestřih najdete TADY.

Rozhlasové příspěvky k výstavě, včetně pohledu ředitele galerie Petra Nedomy a kurátora výstavy Petra Vaňouse si můžete poslechnout ZDE.

Dnes 7. 3. můžete zajít na přednášku dvou z vystavujících umělců Adama Štecha a Vladimíra Vély, koná se od 18.00.

Výstava končí 10. 3., proto neváhejte a nejdéle o víkendu se do Rudolfina vydejte.

kaca

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>