Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Monumenta sepulcrorum

2010-07-30 12:51

Grafický kabinet Sbírky grafiky a kresby NG v Praze, Šternberský palác

13. 7. – 10. 10. 2010

Album Monumenta sepulcrorum cum epigraphis ingenio et doctrina excellentium virorum: alliorumque tam prisci quam nostri seculi memorabilium hominum de archetypis expressa představuje mimořádně zajímavý doklad vysoké úrovně humanistické kultury ve Vratislavi ve druhé polovině 16. století. Dílo, které vydal slezský malíř a rytec Tobias Fendt v roce 1574, obsahuje kolem sto šedesáti vyobrazení náhrobků, kenotafů a epitafů proslulých osobností antické, středověké a renesanční vzdělanosti i pomníků legendických postav. Grafiky vznikly na základě kreseb, které pořídil vratislavský patricij, právník Seyfried Rybisch během svých cest, především po Itálii v letech 1553–1554. Humanisticky vzdělaný Rybisch se věnoval epigrafice, a právě zájem o staré nápisy spolu s renesančním kultem slavných osobností stály u zrodu tohoto pozoruhodného alba. Jeho autoři vzdávají poctu antickým spisovatelům (Vergilius, Cicero ad.), italským humanistům (Petrarca, Dante, Marsilio Ficino ad.), ale i představitelům reformace (např. Melanchton, Ulrich van Hutten) či osobnostem intelektuálního života v Záalpí (Pannonius, Callimachus).
Album oslavuje zářnou minulost a rovněž učenost i neohroženost ducha, současně zřetelně připomíná, že lidský život je krátký, avšak sláva může překonat jeho pomíjivost.
Blanka Kubíková

Grafické kabinety vždy tvoří součást stálé expozice dočasně, vzhledem k citlivosti vystavovaného materiálu musí být exponáty pravidelně po třech měsících obměňovány.

S výjimkou pravidelných hodin volného vstupu (každou první středu v měsíci od 15 do 20 hodin) hradí návštěvník vstupné do stálé expozice ve Šternberském paláci s možností individuální prohlídky grafického kabinetu:
Vstupné: 150,- Kč / základní
80,- Kč / snížené
200,- Kč / rodinné

Od 16 hodin snížené vstupné: 80/ 40/ 100 Kč v jednotlivých kategoriích.
Otevírací doba: denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin. www.ngprague.cz

Monumenta sepulcrorum
13. 7. – 10. 10. 2010
Komorní výstava NG – Sbírky grafiky a kresby ve Šternberském paláci
Národní galerie v Praze – Sbírka starého umění/ Šternberský palác
Kurátor grafického kabinetu: PhDr. Blanka Kubíková
Tiskové zpravodajství ze dne 7. července 2010
Adresa: Národní galerie v Praze – Šternberský palác, Hradčanské nám. 15, Praha 1
 

 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>