Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Výstavy

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Móda a ulice – nerozlučná dvojice

2011-06-20 22:32

Galerie Langhans Praha zahájila druhou výstavu pod vedením Waltera Kellera. Tentokrát se obrací ke světu módní fotografie, ale nikoli tak jak ji známe z časopisů. NOW & WOW, Znovuzrození módní fotografie, představí na 2800 snímků až na dvě série vybraných s produkce bloggerů sledujících módní trendy v ulicích měst.

"Bloggeři nejsou profesionálové, ale používají jen elektronickou formu, která umožní jejich snímky vidět co nejvíce lidem," vysvětlil kurátor výstavy, který na výstavu vybral téměř šedesát blogů, mezi nimi i některé z Čech. Ať už fotografují sami sebe v promyšlených modelech, nebo ostatní, kteří je okouzlili nebo naopak vyděsili, propojují se bloggeři úspěšně s módní scénou. Mohou to být profesionální fotografové nebo úplní laici, řada návrhářů se jimi nechává inspirovat při tvorbě nových kolekcí a trendů.

Na cestě ke globalizovanému tělu
Výstava je koncipovaná v souvislosti s mediem, odkud fotografie pocházejí, většinu z nich si můžete prohlédnout na velkých obrazovkách, kde probíhá slideshow a dalšími prolistovat na rozvěšených tabletech.  Velmi zajímavá je samotná koncepce výstavy, která se dotýká otázky vystavených fotografií jako uměleckého díla a otázky autorských práv.

Autoři totiž nejen, že nejsou nijak výrazně označeni, při listování tablety adresy bloggerů objevíte v horním rohu fotografie, ale nebyli podle reakcí na české bloggerské scéně, ani dopředu informováni o záměru kurátora jejich fotografie použít. Přišel jim prý jen informační email s pozvánkou na vernisáž, pouhý den před začátkem výstavy.

Neoznačit viditelně autory není ale nedbalost kurátora, ten tím totiž posiluje svůj přístup archeologa, který zkoumá specifika doby a módní bloggery má jako prostředek k odhalení hlubších fenoménů. Pod masou fotografií z celého světa, na nichž se ale lidé nápadně podobají sobě navzájem, si klade řadu zajímavých otázek. „Ráz dnešního stylu a módy nám namlouvá, že všichni žijeme ve společnosti volného, oddechového času. Pochopitelně je to iluze. Ale výrazem se jevíme uvolnění a svěží, zkrátka cool. Po shlédnutí nekonečného obrazového materiálu jsem si uvědomil, že se sobě stále více podobáme dokonce i v gestech. … Jsme tedy na cestě ke globalizovaným gestům, ke globalizovanému tělu?“

Zajímavé je také pohoršení bloggerů, kteří jinak své snímky nechávají na internetu shlédnout prakticky komukoli, jak se se vstupem do galerijního provozu náhle cítí ošizeni, když nemohou o instalaci svých snímků spolurozhodovat.

Móda měla k ulici vždy blízko
Kromě vybraných fotografií z internetu zařadil Walter Keller na výstavu módní sérii známého amerického fotografa švýcarského původu Roberta Franka. Od fotografování běžných Američanů se dostal k módní fotografii a pojal ji stejně nenuceně. A jedna celá místnost patří snímkům německého autora Juergena Tellera z jeho známé série "Go Sees" (Castingy).

Jiná archeologie doby
Zatímco celá Galerie Langhans jakoby položila prst na tep doby, v suterénu najdete snímky, které vypovídají o jiné době a jiném místě. Jako dnů v roce bylo v dřevěné krabičce fotografií, které našel Akimitsu Naruyama. Na snímcích, které pořídil na přelomu 19. a 20. století japonský lékař Ikkaku Ochi a které používal ke studijním účelům, jsou vyfotografovaní lidé s nejrůznějšími vrozenými nebo patologickými deformacemi. Sbírku portrétů doplňuje soubor fotografií švýcarského fotografa Meinrada Schade, který zdokumentoval vliv testů atomových bomb, který probíhal v letech 1949 a 1989 v regionu Semipalatisk na východě Kazachstánu, testy zde prováděli Sověti.

Výstavy Lékařské fotografie z Japonska kolem roku 1900 ze sbírky Dr. Ikkaku Ochiho, SPÁLENÁ ZEMĚ – TEST JADERNÝCH ZBRANÍ Meinrada Schadeho i NOW &WOW, Znovuzrození módní fotografie POTRVAJÍ V Langhans Galerii Praha do 9. 7. 2011.

Více se dozvíte ZDE.
foto zdroj: Langhans GALERIE Praha

kaca

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>