Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Výstavy

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Mimo zónu oficiální kultury

2009-12-14 10:34

Galerie Langhans Praha připravila společně s fotografem a kurátorem Dušanem Šimánkem výstavu fotografií, která představuje práci šestnácti českých fotografů tvořících v letech 1970 – 1989. Výstava Mimo zónu nás vrací zpět do doby, kdy mělo svůj smysl tvořit do šuplíku, jak o tom přesvědčuje všech šestnáct vystavujících fotografů. Najdete mezi nimi Josefa Sudka, Jana Svobodu, i Štěpána Grygara nebo Lukáše Jasanského s Martinem Polákem.

Koncept výstavy vychází ze subjektivních důrazů kurátora Dušana Šimánka a na výstavě tak najdeme výhradně jemu blízké autory. Spojuje je digitálně nemanipulovaná fotografie, dlouhodobý tvůrčí koncept a jejich role v “zóně“ neoficiální kultury. Ve výběru se kurátor neomezuje na jednu generaci fotografů a návštěvník má možnost porovnat práci klasiků české fotografie jako Josefa Sudka a jeho pokračovatele Jana Svobody s prací v osmdesátých letech začínajících autorů.

Je zajímavé nahlédnout, jak se utvářel umělecký názor v době, kdy se tvůrci až na výjimečné příležitosti neměli možnost konfrontovat se soudobými tendencemi v zahraničí ani své práce porovnat s ostatními kolegy. Výjimečné příležitosti takové konfrontace poskytovaly například výstavy pořádané v 70. a 80. letech teoretičkou Annou Fárovou.


Štěpán Grygar, 1981-198
6

K výstavě Mimo zónu vychází stejnojmenná česko-anglická publikace Mimo zónu/Outside. V textové části najdete kromě rozhovoru s Dušanem Šimánkem (Jiří Ptáček) a Annou Fárovou (Pavel Vančát) esej Průvodce po pražských pamětihodných místech a událostech období normalizace kunsthistoričky Mileny Slavické. Kniha obsahuje také medailonky všech autorů společně s ukázkou jejich prací uvedených na výstavě.

Výstavou a knihou Mimo zónu si Langhans Galerie Praha klade za cíl přispět k diskuzi o práci jedné generace fotografů a ukázat, že právě specifický a koncentrovaný pohled může v sobě skrývat šíři aspektů, jež umožňují nazírat na práce známých i pozapomenutých autorů v jiných souvislostech a tím odhalovat komplexnost fotografické tvorby.

Výstava trvá od 4.11. 2009 do 31.1.2010


Více informací o výstavě najdete zde.


Bohdan Holomíček, 1980-1988


Bohdan Holomíček, 1980-1988


Jan Svoboda, 1971


Jan Svoboda , 1972


Jaroslav Bárta, 1982


Miroslav Machotka, 1982

kaca

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>