Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Galerie

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Metropolis – street art a graffiti v Doxu

2010-11-18 07:50

Metropolis je název výstavy předních českých street art a graffiti umělců, která letos v červnu sklidila úspěch jako doprovodný program českého pavilonu na mezinárodní výstavě Expo 2010 v čínské Šanghaji. Od října je ale zpět v Čechách.  S monumentální instalací se v Centru současného umění DOX můžete seznámit do konce tohoto roku.

Koncepce výstavy pracuje s představami o městě, které je samo o sobě živoucím organismem, městě, které přitahuje a zároveň děsí, které je vkusné i kýčovité, živé i umírající. Šestice umělců (Point, Masker, Pasta, Tron, Skarf a Cryptic 257) si pohrála se svými vizemi české Metropole po svém. Každý přispěl svým dílem a vznikl tak kolážní model města, který i přes využití rozdílných technik působí celistvě.Do výstavního prostoru vejdete přes nádvoří Doxu a ihned u vchodu minete vylepšený automat -  takzvaný „graffomat“ s nápisem „Use for vandalism only“, ze kterého vám ale místo coly a fanty vypadnou spreje. Zbrusu nový vynález (autor Cryptic 257) vám pak ještě pro jistotu doporučí v teleshoppingu, který shlédnete na obrazovce umístěné mezi barevně potagovanými stěnami, v prostoru, který volně přechází do šedivého, jiskřícího i barevného městského světa. To už ale uvidíte komunistický panelák, který se neklidně stáčí jako had či červ a nenechává kolejmjdoucí v klidu. Pointa, který je autorem tohoto spletitého tvora, z pražských ulic nepochybně znáte. Maloval na těšnovské zdi nebo na zemi před Mánesem, nejčerstvěji má na svědomí novou fasádu DOXu. (společně s Pastou a Tronem)Ruchy a šumy města na videu, které mapuje proměnu prostředí, tak jak čas běží, dokreslují atmosféru celé výstavy. (autorem Skarf) Tak trochu výstředněji působí komiksově kýčovitá cukrárna s neonovými nápisy (autorem Pasta), připomínající všechny ty dnešní rychloobčerstvovny s okýnky, kasami, hlukem a stresem. Ve zmenšeném modelu paneláku budete pozorovat osudy malých postaviček, kterým můžete doslova nakouknout do kuchyně (autorem Masker)

Kolem majestátních mrakodrapů projdete až k projekci dokumentárního filmu Léto v Šanghaji (rež. Saša Dlouhý), který vypráví (nejen) o přípravách a realizaci výstavy na EXPU, ale také představuje pulzující čínské město a jeho (ne)všední obyvatele.Při jeho sledování vám bude možná trošku zima, ale nezvdávejte to. Zaběhněte se ohřát do kavárny nebo si vezměte z šatny odložený kabát. Film stojí za to až do konce. Pokud nemáte tolik času, nebo chcete film shlédnout pořádně v teple, můžete ve čtvrtek 18. listopadu navštívit Národní technickou knihovnu, kde bude k vidění od 19. hodin.

Pokud byste měli zájem si o výstavě a nejen o ní popovídat s vystavujícími umělci, můžete tak učinit na komentované prohlídce, která se bude konat 25. listopadu a zůčastní se jí trojice Pasta, Marker a Skarf. Vstupné na tuto prohlídku je 60 korun (pro studenty uměleckých škol 40 korun, zdarma k platné vstupence)V rámci výstavy Metropolis se ve četvrtek 18. listopadu také uskuteční debatní podvečer na téma použití a zneužití veřejného prostoru. Diskuze se zúčastní jak umělci, tak kunsthistorici, urbanisté a architekti či zástupci Magistrátu hl. m. Prahy. Více o programu diskuze na stránkách DOXu. http://www.doxprague.org/cs/actions?action/137Foto DOX
Z Doxu Tereza Mácová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>