Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Galerie

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Výběrová směs Martina Parra

2011-03-09 00:00

Britský fotograf Martin Parr vystavuje v holešovickém Centru současného umění DOX rozsáhlý soubor velkoformátových fotografií pod názvem Assorted Coctail.  

Martin Parr je ve svých téměř šedesáti letech označován za jednoho z nejvlivnějších evropských fotografů. Už od 80. let zkoumá proměny moderního světa a společnosti a dokumentuje všední život jedince, který se každým dnem stává více a více oddaným přijímatelem předkládaného a naopak ztrácí svébytnost. Společným jmenovatelem na mnoha Parrových fotografiích pak může být jakási absurdní uniformita, vznikající z mělké a neupřímné touhy někam patřit. Cítit je autorova silná zkušenost a ovlivnění z fotografie v reklamní oblasti. Jenomže jeho volné dílo je pravým opakem, ať si je velmi barevné a křiklavé - tak, jak by přesně zapadlo do běžného popkulturního časopisu. Možná jde o spíše o jakousi antireklamu a děsivou parodii na naše vlastní životy. Parr si totiž dokáže dobře vybírat detaily, a nachází tak groteskní a vtipné kontexty. Navíc pracuje konceptuálně, často staví rozsáhlé cykly, na nichž průběžně pracuje řadu let. Tak je nainstalována i expozice v DOXu.

Vernisáž, Sbírka suvenýrů a kuriozit "PARRWORLD", foto: Martin Aubrecht Všude kolem vás jsou výjevy z fast foodů, riviér a turistických destinací, hot dogy s kapající hořčicí, pivní plechovky, popcorn, mastné huby s rty přehnaně obtaženými rudou rtěnkou, hloupá tetování, plavky v národních barvách a tak nějak neupřímný úsměv multikulturního světa. Například cyklus Poslední útočiště z 80. let minulého století představuje městského člověka, který už nemá kam utéct a přece touží po klidu, relaxu a odpočinku. Malý svět zase ukazuje absurditu globálního turismu, v němž se kulturní nebo geografické poznání hravě skryje za deštníkem průvodce nebo ve společné fotografii před památkou či krajinou. Cyklus Mexiko ze začátku nového tisíciletí odhaluje na kost střet tradičních náboženských i kulturních hodnot s neúprosným postupem globalizace a západní unifikace. Hledání národní identity, která v mnohých případech může znamenat již jen charakteristické jídlo, fotbalové fandovství, typické auto nebo tetování, se věnují cykly Think of Germany a Think of England. Ochablé mezilidské vztahy mezi nejbližšími vystoupí napovrch ve Znuděných párech a cyklus Phone Project vám dokáže, že s mobilním telefonem u ucha vypadáme na celém světě stejně - od Asie po Jižní Ameriku.Výstavu humorně doplňuje ukázka z Parrovy obsáhlé sbírky objektů a kuriozit reflektujících politické a sociální události. Samozřejmě, že zvláštní oblibě se v tomto směru těší nejznámější světoví teroristé a politici, kteří si od výrobců pitomostí vysluhují jak adorující portréty na tričkách, tak svůj obličej na toaletním papíru...

Martin Parr vystavuje Assorted Coctail v DOXu do 16. května. Další informace o výstavě čtěte zde.


Instalace výstavy, foto: Martin Aubrecht  
Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>