Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

MARTIN PARR: Assorted Cocktail

2011-02-24 12:41

10.2.-16.5.2011
DOX

Centrum současného umění DOX představuje české veřejnosti výstavu významného britského dokumentárního fotografa Martina Parra, člena prestižní agentury Magnum Photos, jednoho z nejvíce respektovaných a také diskutovaných současných tvůrců, který ovlivnil celou generaci fotografů.
Specifický úhel pohledu, jasné barvy, humor a jemná ironie, vytvářejí dnes již nezaměnitelný rukopis umělce, který se s oblibou pohybuje mezi žánry. Je úspěšným fotožurnalistou, zároveň často pracuje konceptuálním způsobem a nevyhýbá se ani módní fotografii a reklamě.

Parr se proslavil zejména svými fotografiemi z 80. let zachycujícími běžný život britské střední třídy, které vyvolaly rozporuplné reakce. Od 90. let, kdy díky spolupráci s agenturou Magnum Photos stále více cestuje, se jeho náměty rozšiřují dále za hranice Velké Británie. Věnuje se globálním tématům masové spotřeby, turistiky a komunikace; zkoumá národní charakteristiky a stále se zvyšující uniformitu dnešního světa. Svým přístupem vytváří novou formu současného sociálně kritického dokumentu.

Když lidé při pohledu na mé fotografie mají chuť smát se a plakat zároveň, to je přesně to, co ve mně tyto obrazy vyvolávají. Věci nejsou v podstatě ani dobré ani špatné. Vždycky mě zajímalo zobrazovat oba tyto extrémy." (M. Parr)

Výstava Assorted Cocktail („výběrová směs") byla poprvé uvedena v Kolíně nad Rýnem na veletrhu Photokina v roce 2006, v rámci kterého byla autorovi udělena Cena Ericha Salomona. Expozice představující práce z let 1983 až 2009 obsahuje významné tematické cykly Last Resort (Poslední útočiště), Small World (Malý svět), Bored Couples (Znuděné páry), Common Sense (Zdravý rozum), Think of England (Mysli na Anglii) spolu s dalšími sériemi Think of Germany (Mysli na Německo), Knokke le Zoute (Riviéra Knokke le Zoute), Mexico, Glasgow, Phone Project (Projekt telefon) a nejnovější cyklus Luxury (Luxus).

Parr je výraznou osobností v širším kontextu. Je stále velmi aktivním fotografem, během své kariéry připravil více než šedesát autorských publikací a nespočet výstav. Věnuje se dokumentární filmové tvorbě, působí jako editor a kurátor. Jeho velkou vášní je sběratelství. Vlastní jednu z nejrozsáhlejších sbírek fotografických publikací, sbírá fotografie převážně britských autorů, pohlednice a suvenýry.
Pražskou výstavu doplňuje ukázka z jeho obsáhlé sbírky objektů a kuriozit reflektujících politické a sociální události – konvičkou ve tvaru hlavy Margaret Thatcherové počínaje, přes hodinky se Saddámem Husajnem až po toaletní papír s Bin Ládinem. Parrova sběratelská činnost rezonuje s jeho fotografickou tvorbou, na kterou sám autor nahlíží jako na jistou formu sběratelství.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>