Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Na Kinterovy Výsledky analýzy z vlastního rozhodnutí

2012-03-05 19:33

Jsou to již dva roky, co se Krištof Kintera představil na menší (co se týče prostorových možností) samostatné pražské výstavě v Galerii Jiří Švestka. Nyní měl možnost se v Galerii hlavního města Prahy, v členitých a obrovských prostorech 2. patra Městské knihovny neobvykle rozmáchnout. A to také pod názvem Výsledky analýzy udělal.  

Zásadní, prostorově objemné sochy, které prvně představil u Jiřího Švestky, nemohly ani na  Výsledcích analýzy chybět. Například My light is your life je socha v nadživotní velikosti, sestavená z desítek lampiček, zářivek, lustrů a lamp, která monstrózností připomíná Golema. Znovu i přenosné zábradlí ožívá ve stádo jelenů, podobně jako moucha, chycená pod kýblem putuje i s ním bezradně po podlaze s Problémem větším než máš ty... Krištof Kintera patří za hranicemi k našim nejvíce vystavovaným současným umělcům. Sám se považuje více za sochaře, než konceptuálního umělce. Tato nálepka mu bývá připisována především proto, že jeho díla berou do hry každodenní rutinu, jíž v jiném úhlu pohledu přetváří v novou skutečnost a myšlenku.

Veřejný prostor jakožto příběh všedního života, resp. sociálního života či ulice jsou pro něj nejen častým místem instalace, ale i nevyčerpatelným inspiračním zdrojem. Pokud budete hledat klíč ke Kinterově úspěchu (a to i v zahraničí), nemůžete  nenarazit na prvek humoru. Není to však nic laciného, je to humor, který ve vás vyvolá více než pouhé pousmání, někdy je to možná humor černý, někdy až hororový. Nutí vás k aktivitě, ptá se vás často na něco, co vám není příjemné. Navíc použije-li k tomu autor v jiných souvislostech něco, co důvěrně známe, uzavírá s námi mimoděk osobní pakt. Tak k vám například promlouvá již u vchodu do galerie igelitka plná běžných „spotřebních komodit“ a říká: „Unbelievable shit,“ nebo: „What´s going on?“ V tom je Kintera silný, nehraje si na mesiáše, ani kazatele. Umí se správně zeptat na problémy, které z osobního života a také odpovědnosti přerůstají ve společenské jevy, a vzbudit ve vás touhu hledat odpověď uvnitř sebe. A nebojí se na „plnou hubu“ říct: „I just want to know, man, I don´t understand,“ říká za zdí galerie, kam jako by se zrovna proboural, Kinterův slavný Mluvič, připomínající anonymního „kravaťáka“, jenž právě zažil životní pocit vyhoření.

Autor beze zbytku využívá prostoru, který mu byl nabídnut. Už první instalace přímo za dveřmi vás znejistí, zda jste nevstoupili omylem do špatných dveří. Totiž do jakéhosi českého snu denní spotřeby - vetešnictví, typického pro dnešní vietnamské obchůdky smíšeného zboží. Zde je ovšem vše zlevněno, to nevadí, že s prošlou lhůtou... Mezitím, co zkoumáte jednotlivé sochy většinou s jednoduchým a ryzím nápadem a složitou realizací (často jsou mechanicky rozpohybované, hlasité i upovídané, nebo dokonce hrají na buben - jako opilý juchající ďábel, který za poslechu radiových zpráv o globální krizi, radostně buší do kopáku a půllitrů) objevíte ve zdi díru, kam se schovala Kinterova strašidelná zvířátka nebo Mluviči. Vyjdete z trosek ven a přímo před vámi buší hlavou do zdi deprimovaná dětsky dospělá postavička až všude kolem lítá omítka. A desítky dalších soch, u nichž můžete mimo jiné i důslednost instalace, zanalyzovat sami...

Kryštov Kintera se stal Osobností roku 2011 na české výtvarné scéně za realizaci sochy ve veřejném prostoru (pod Nuselským mostem) nazvané Z vlastního rozhodnutí. Ze stejného důvodu je dobře v pozitivním slova smyslu navštívit i Výsledky analýzy ve výstavních prostorách Galerie hlavního města Prahy ve 2. patře Městské knihovny.  Lze tak učinit až do 13. května.

Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>