Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Galerie

Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Kocky cukru

2010-02-22 00:00

Zajdete-li si v následujících čtrnácti dnech na šálek kávy nebo jiného moku do Café 35 ve Francouzském institutu, dostanete k němu Kocky cukru navíc. Nemusíte se však bát o svou linii. Sladidlo ve formě výstavy je určeno pro vašeho kulturního ducha a díla samotná mají byť jen k sladkému nádechu daleko.

Rodina a přátelé, módní byznys, mimozemšťané. Tři zcela odlišná témata vymezují nevelkou výstavu Kocky cukru. Ptáte se jakým oslím můstkem lze tak nesourodou směs pospojovat? Odpověď je jednoduchá. Co téma, to jedna autorka, kterou s dalšími spojuje příslušnost k Ateliéru ilustrace a grafiky na VŠUP v Praze. I když jde každá z výtvarnic vlastní cestou, zaobírá se jinými náměty, je ovlivnění tímto studiem u všech vystopovatelné. Probíhá jejich tvorbou jako pomyslná nit z klubíčka, zabraňující sejít z cesty.

Blízká setkání rozličných druhů

Iva Skřivánková a Sylvie Currin Kořánková mají políčeno na mezilidské vztahy. Zatímco první autorka se jimi zabývá v rovině rodiny a přátel, tedy v důvěrně známém prostředí, druhá se soustřeďuje na vztahy pracovní, konkrétně ve světě módního byznysu, který měla možnost sama poznat. Výsledky jejich sond do těchto zdánlivě rozdílných světů jsou však znepokojující svou podobností. Egoismus a exhibicionismus, postranní úmysly a nezdravý zájem, nepochopení a osamělost, touha po uznání, porozumění, po lásce a přátelství, provází postavy jejich obrazů a grafik v soukromí i na veřejnosti. Třetí autorka, Eva Maceková, sebe sice programově staví mimo běžné lidské hemžení, ale jakkoliv jsou její práce bizarní a vystupují v nich především postavičky nikoli z našeho světa, sdělení obsažená v kresbách a grafikách s tvorbou obou kolegyň korespondují, avšak v širším kontextu.

Soukromé etudy

Jako jedinou z trojice prezentují Ivu Skřivánkovou obrazy. Dvojice velkých plátech, z nich jedno si můžete prohlédnout na velmi nezvyklém výstavním místě - vedle dámských toalet, pochází z cyklu Balthus, odkazujícího na dílo významného francouzského malíře stejného jména, se znepokojujícími postavami dívek, balancujícími mezi dětstvím a dospíváním s nevinností i žádostivostí, které k těmto přelomovým létům patří. Soubor patnácti menších maleb je částí ilustrací ke knize Gerda a Ruth, která je její diplomovou prací. Jde se o obrazový příběh dvou kamarádek, pohledem obou s odstupem let. Na jedné straně knížky vypráví příběh Gerda, z druhé Ruth, čímž symbolicky naznačuje, že se každá z dívek nebo spíš už žen, dívá na společná léta trochu jinak.
Iva Skřivánková, cyklus Balthus, akryl na plátně, 2009

Nemá mě rád, rád mě prodá

Diplomovou prací se tu představuje i Sylvie Currin Kořánková. Autorská kniha má název Nemám tě mít rád, mám tě prodat a v Café 35 je zastoupena grafikami, z nichž je kniha poskládána. Námětem jsou jednotlivé scény z módního průmyslu - casting, zkoušení šatů, přehlídky, focení, plastiky, ale také gay disko nebo nucené dělání společnosti byznysmenům. Už samotný název knížky napovídá, o čem mají jednotlivé výseky ze života modelky vypovídat. Rozvržení a naddimenzování prostoru znásobuje nicotnost a osamělost zobrazených postav ve finanční mašinérii. Kniha posbírala už několik ocenění, např. hlavní cenu v kategorii autorských knih na 16. ročníku celostátní soutěže Grafika roku 2009 či ocenění Dobrý design v soutěži Národní cena za studentský design 2009, v současnosti je na putovní výstavě Nový (z)boží! po Českých centrech ve světě.

Vesmírné obludky

Sytá žluť a výrazná kresba jsou charakteristické pro vystavené práce Evy Macekové a nedají se už od vstupu do kavárny přehlédnout. Bláznivě bizarní postavičky tu žijí na stěnách svým vlastním životem a je jen na vás, jak je budete vnímat. Pocházejí z autorské knihy Eduard a Emanuel Kornútikovci. Autorka není jen kreslířkou a ilustrátorkou, ale navrhuje i originální módní doplňky, které prodává FashionShop Parazit.
 

Výstava Kocky cukru je v Café 35 ve Francouzském institutu, Štěpánská 35, Praha 1, k vidění do 7. března.


Eva Maceková, Eduard a Emanuel Kornútikovci, 2009


Eva Maceková, Eduard a Emanuel Kornútikovci, 2009


Eva Maceková, Eduard a Emanuel Kornútikovci, 2009


Eva Maceková, Eduard a Emanuel Kornútikovci, 2009


Iva Skřivánková, Gerda a Ruth, akryl na plátně, 2009

Foto: Zuzana Ottová

Zuzana Ottová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>