Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Galerie

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Klamný dojem

2010-06-23 10:15

Výstava v Galerii Vltavín svému názvu rozhodně dostojí. Že se jedná o "pouhé" studentské práce nikoli díla renomovaných výtvarníků, pozná asi jen málokdo a uměnímilovný laický návštěvník už vůbec ne.


Michaela Bodnárová, Autoportrét I, olej na plátně, 85x95 cm, 2009

Autory jsou studenti ateliérů malby a sochy Akademie umění v Banské Bystrici, výstavu uspořádala Galerie Vltavín v rámci svého galerijního programu prezentace vysokoškolských ateliérů a talentovaných mladých tvůrců, kteří v nich studují.

Tělo jako důkaz
V tvorbě dvou desítek studentů včetně jedné absolventky a dále asistentky ateliéru malby jednoznačně převládá jako námět lidské tělo nebo jeho části. Autoři si s ním pohrávají, studují ho, aby ho ve finále nabídli divákům v záhadné, smyslné až lehce šokující podobě. A někdy jim i nastínili, co podle nich znamená mít Chybný dojem.


Michaela Bodnárová, Autoportrét II, olej na plátně, 85x85 cm, 2009

Druhým motivem je krajina a město, zasmušilé či tajemné, okořeněné magií historie nebo naopak syrovou současností zbavené jakéhokoliv kouzla.

A do třetice jsou to ty nejvšednější předměty, jimž se ve výtvarném kontextu dostalo povýšení na umění. A tak tu mnohonásobně zvětšené dívčí oči z autoportrétů Michaely Bodnárové budou po celou dobu výstavy zírat na zaparkované tahače a pisoáry Juraje Floreka a dívky z obrazů Kataríny Hutníkové se budou odvracet od mnohonásobně zvětšené plastiky zubní vrtačky, kterou její autorka Mária Raganová nazvala "Můj strach".


Lucia Fabová, La Putana, kombinovaná technika, plátno 80x100 cm, 2009

Esenci v čase ztracených živých tvorů i neživých předmětů do sebe nasál obrazový cyklus Spomienky od Kamily Rybárové. Podobnou výpovědní hodnotu mají i obrazy Zátišie v okne II Kataríny Hutníkové či Interier Jany Beňové.


Lucia Fabová, La PutanaII, kombinovaná technika, plátno, 55x70 cm, 2009

Studenti upřednostňují u malby větší formáty, plastiky jsou naopak ve střední velikosti.
Jako celek přesvědčují vystavená díla o tvůrčí vyzrálosti a invenci většiny z těchto teprve začínajících autorů.

Česko-Slovenské učení
Není také bez zajímavosti, že ateliér malby na banskobystrické akademii vede český malíř František Hodonský. Přestože je kultura obou zemí úzce propojená, české a slovenské výtvarné umění má své odlišnosti dané prostředím, a tudíž spojení českého profesora se slovenskými studenty vnáší do tvůrčího procesu vždy něco navíc z obou stran hranice a krystalizuje do osobitého projevu.


Katarína Hutníková, Telo, slovo, žena, olej na plátně, 110x135 cm, 2009

Profesor František Hodonský své žáky neomezuje, nevnucuje jim ani svůj styl, ani malířské techniky. Od pro Hodonského typické abstrakce vede jejich cesta k realistické figurativní malbě a končí u reliéfních zobrazení, kde barva je jen jednou z mnoha možností a někde ji nahrazuje například výšivka nebo pouhé narušení plátna. To, že si studenti mohou sami najít a používat techniky, které je nejlépe charakterizují je tím nejdůležitějším, co učitel pro své svěřence může udělat.


Katarína Hutníková, Telo, slovo, žena, olej na plátně, 110x135 cm,, 2009

Ve stejném duchu tvůrčí svobody pracují i studenti sochařského ateliéru profesora Jana Hendrycha. Přitom výstava jasně dokazuje, že volnost tu není zástěrkou pro nedostatečné zvládnutí výtvarných technik, ale naopak jakoby urychlovala jejich zručnost i celkové zrání.

Základní info
Výstava Klamný dojem je k vidění v Galerii Vltavín, Masarykovo nábřeží 36, Praha 1 do 30.6. Většina vystavených děl je prodejná, ceny se pohybují od 1 000 do 36 000 Kč. Více info o výstavě najdete zde.


Lucia Bérešová, Cesta, olej na plátně, 100x62 cm, 2008


Michaela Jagerská, Bez názvu II, olej na plátně, 80x120 cm, 2009


Kamila Rybárová, Z cyklu Spomienky, kombinovaná technika, plátno, 30x30 cm, 2009


Martina Rötlingová, Bozk I, akryl, uhel, plátno, 100x70 cm


Ivana Paučeková Chybný dojem II, tempera, plátno, 100x100 cm, 2009


Mária Raganová Můj strach, kombinovaná technika, 54x33x16 cm


Barbora Lamoot Krajina I, olej na plátně, 60xx80 cm, 2010


Marek Ceglédy, Vodné žriedlo, epoxid


Lucia Bérešová, Sídlisko s mrakom, olej na plátně, 100x66 cm, 2008


Andrea Šimková, Bez názvu, olej na plátně, 90x115 cm, 2009

Foto: Galerie Vltavín a Zuzana Ottová

Zuzana Ottová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>