Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Galerie

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Vědomé nevědomí Kamily Ženaté

2013-06-28 15:44

Jako by zde někdo žil, jako by právě někdo odešel od rozvěšeného prádla, snad i cítíte tu vůni, ale jediným návštěvníkem jste vy sám... Proč je stůl prostřený, jako by bylo těsně před večeří, a proč jsou zde všechny předměty hliněné? Možná, že takové otázky si budete klást na výstavě Ženský dvůr v pražském DOXu, jejíž autorkou je Kamila Ženatá.

V prvé řadě je třeba zdůraznit, že výstava Ženský dvůr v holešovickém Centru současného umění DOX je druhou částí výstavy, která začala už počátkem května v Malé pevnosti Památníku Terezín. Projekt se jmenuje po jedné z částí této bývalé gestapácké věznice. Ženský dvůr obsahuje podle autorky veškeré věci, které se týkají žen, které se týkají osudů žen, které se týkají rodových pamětí a zejména těch, které můžeme pojmenovat transgeneračním přenosem traumatu. Ženský dvůr to jsou ženy, matky, děvčata nebo babičky, jež z nějakého důvodu zažily velikou bolest, něco ztratily, v jejichž životě se objevily traumatické události, které navždy poznamenaly život nejenom jejich, ale i životy celých rodin. „Moje babička nosila nějaké boty, které se sešoupaly během její životní poutě do nějakého tvaru, a zcela určitě boty, v kterých chodila moje máma, jim byly hodně podobné. A moje boty taky nemůžou být z nějakého úplně jiného krámu než z toho, v němž nakupovaly ženy, které mě vychovaly,“ říká k přirozenosti přenosu bolesti z generaci na generaci autorka.

Kamila Ženatá vystudovala v letech 1973–1979 Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru prof. Ladislava Čepeláka. Nejprve se dlouho profilovala v grafice a malířství, ale v současné době, a tak je tomu také v případě projektu Ženský dvůr, se věnuje především videoinstalacím a konceptuálním výstavním projektům. V autorčiných instalacích, šitých na míru konkrétnímu prostoru, ožívají předměty mezi obrazy, světly, projekcemi, fotografiemi, videi i texty. Na tvorbě Kamily Ženaté je stěžejní její zkušenost s psychoanalytickou psychoterapií se zaměřením na skupinové dění, jíž se v praxi věnuje. Není divu, že pod jejíma rukama potom ožívá paměť, emoce, vzpomínky i sny, přičemž autorka výtvarným projevem zkoumá principy a cesty, jakými nás ovlivňují. Pokud hovoříme o jejím díle jako o konceptu, pak tímto konceptem je prostor. Ženatá jej svým vlivem, zájmem a touhou po kladení otázek a zachycování náznaků odpovědí zaplňuje zásahy, které jdou napříč výtvarnými technikami. Výsledek by se dal brát jako osobní scénografie nebo topografie místa, do něhož vstoupila a tím mu vetkla příběh. Příběh někdy osobní, ale vždy schopný dotýkat se a zasahovat plošně, příběh oslovující bez skrupulí i za cenu bolesti.   
 
Ženský dvůr Kamily Ženaté můžete v Holešovicích navštívit až do 26. 8. 2013. Jak je v DOXu dobrým zvykem, samotnou výstavu doprovází doprovodný program: 10. a 22. 7. se můžete zúčastnit imaginativně výtvarného workshopu s autorkou výstavy, stejně jako 19. 8. komentované prohlídky Ženského dvora, jímž vás jako osoba z nejpovolanějších provede.
Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>