Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Muzea

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Ostravská Mona Lisa na Kampě

2013-09-11 09:37

Už jen přes týden (do 22. září) zbývají k návštěvě výjimečné výstavy nazvané Judita na Kampě: Klimt, Kupka, Mucha v Museu Kampa. Ačkoli autoři tvořili ve stejné době, díla Gustava Klimta, Františka Kupky a Alfonse Muchy pohromadě v českých podmínkách zrovna často neuvidíte.

Co mají kromě hrubé časové sounáležitosti společného Klimt, Kupka a Mucha – tři veličiny v dějinách světového výtvarného umění? Češi Kupka a Mucha žili na konci 19. století nějaký čas ve Vídni, jejímž je Rakušan Klimt doslova dobovým reprezentantem. Ještě než se oba Češi vypravili do Paříže, kde mohli být v těsnějším kontaktu s výbuchem a euforií nových revolučních stylů, které v první polovině minulého století doslova utvářely dějiny světového malířství, kovala jejich vnímání právě rakouská metropole. Kulturní atmosféra Vídně poslední čtvrtiny 19. století měla na Muchu i Kupku zásadní vliv a poznamenala jejich další umělecké směřování více než Praha. Přesto šel každý vlastní, osobitou tvůrčí cestou.

Dobře to reflektují díla, která se na výstavě objevují. Odlišné malířské přístupy propojují motivy žen a atmosféra tehdejší Vídně. Ústředním dílem instalace je Klimtův obraz Judita z roku 1905, jinak také přezdívaný jako Ostravská Mona Lisa (je součástí sbírky Galerie výtvarného umění v Ostravě). Jmenuje se podle Judity ze starého biblického příběhu, která dokázala své protivníky přelstít svou smyslností. Dílo ilustruje Klimtovo všudypřítomné secesní vidění, které je v Juditině případě poněkud upozaděno ženskou záhadností obsaženou v portrétu.  

František Kupka, jenž bývá považován za zakladatele abstrakce, se na výstavě mj. představuje ve své méně známé poloze jako realistický malíř. Například z Portrétu mladé ženy z počátku 20. století je patrné, že k příklonu k abstrakci u něj došlo až později. Abstraktně, čímž naprosto změnil vše co do té doby v malířství platilo a inspiroval desítky dalších progresivních následovatelů, začal tvořit až kolem roku 1910. Jinou polohu zas představují jeho vystavené návrhy na reklamní plakáty vyvedené v akvarelu. Vystavená raná díla Alfonse Muchy sice nemohou počtem a sběratelskou hodnotou konkurovat mediálně omleté Lendlově kolekci, ukazují však autora ve střídmější a pokornější poloze.  

Ačkoli autoři tvořili ve stejné době, díla Gustava Klimta, Františka Kupky a Alfonse Muchy pohromadě v českých podmínkách zrovna často neuvidíte. Dostatečný důvod se do galerie provozované mecenášskou péčí Hedy Mládkové vypravit. Výstava Judita na Kampě: Klimt, Kupka, Mucha potrvá v Muzeu Kampa do 22. září.
Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>