Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Výstavy

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Josef Čapek od A do Zet

2009-12-14 10:34

V Jízdárně Pražského hradu se koná od 7. října do 17. ledna 2009 výstava nazvaná jednoduše a výstižně Josef Čapek. Jde o největší soubor díla Josefa Čapka (1887-1945), jaký kdy byl na veřejnosti představen – jedná se o téměř tisíc Čapkových děl, z nichž mnohá byla veřejnosti dosud neznámá.

Poslední větší výstavu výtvarného díla Josefa Čapka, která nesla pro Čapkovo dílo stejně jednoduchý a výstižný název Nejskromnější umění, bylo možné zhlédnout v roce 2003 v Obecním domě, tedy před šesti lety. Nejednalo se o výstavu retrospektivní, ale o výběr obrazů z klíčového období Čapkovy tvorby, které představují léta 1914 -24.

Stálé expozice děl významných českých výtvarných umělců ovšem v Čechách spíš nejsou než jsou, a tak příznivce výtvarného umění každá velká výstava věnovaná některému z velkých jmen českého malířství či sochařství potěší.

Současná výstava v Jízdárně Pražského hradu je nepochybně velkou událostí a určitě vzbudí zájem a pozornost nejen milovníků díla Josefa Čapka, ale i celé širší kulturní veřejnosti. Tím spíše, že kromě děl ze státních galerií má návštěvník možnost zhlédnout i velké množství děl ze soukromých sbírek, děl, z nichž mnohé byly naposledy vystaveny na Čapkově posmrtné výstavě v Umělecké besedě roku 1946.

Kromě vlastních výtvarných kvalit je osoba a dílo Josefa Čapka, stejně jako jeho bratra Karla, pevně spjata s 1. republikou, se vznikem samostatného Československa a s dvacetiletím jeho svobodné existence. Tvorba Josefa Čapka, to samozřejmě nejsou plakáty oslavující prezidenta Masaryka, Josef Čapek vytvářel osobité a svébytné dílo. Nicméně viděno očima dneška vyvstává před námi obraz světa, který už není a který máme snahu považovat za idylický. To se týká především kreseb Josefa Čapka, které jsou malými mistrovskými díly svého žánru. Doprovázely texty článků v Lidových novinách. Josef Čapek byl také jedním z vůbec nejlepších ilustrátorů, jaké jsme kdy v Čechách měli. Čapkovy ilustrace s textem knihy vždy dokonale souzní, nemíjí se s ním a skutečně text doprovázejí. Čapkovy ilustrace, to je zcela samozřejmá součást knížky, což je umění, které Josef Čapek ovládal tak mistrovsky jako málo kdo.

Výstava v Jízdárně Pražského hradu představuje tvorbu Josefa Čapka komplexně, tedy jak jeho „drobná díla“, tak jeho „velké obrazy“, nezapomíná ani na Josefa Čapka spisovatele a seznamuje návštěvníky s jeho životem. Určitě stojí za to si život Josefa Čapka připomenout. Je to součást dějin českého moderního umění, je to i součást českých dějin obecně. Je to dílo, které má celou řadu poloh a všechny jsou v Jízdárně Pražského hradu představeny. Od kreseb určených především dětem až po obrazy s myšlenkami evropských uměleckých avantgard. Od obrazů dlouze promýšlených a umně konstruovaných až po lehce načrtnuté kresby. Je tu zkrátka k vidění „celý Josef Čapek“.

Pro ty, kdo jeho dílo znají, je to milé připomenutí Čapkovy tvorby, pro ty, kdo se s ním zatím míjeli či neměli vzhledem k svému věku ještě možnost se s ním setkat, je to příležitost k seznámení se s ním. Příležitost, kterou je dobré využít.

Další informace o výstavě najdete zde.Foto www.kulturanahrade.cz

petr m.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>