Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Galerie

Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Johann Wilhelm Baur (1607 –1642). Metamorfózy

2013-10-29 13:46

Výstavu připravila Národní galerie v Praze, Sbírka grafiky a kresby

Autorka a kurátorka:     Petra Zelenková
Místo konání:         Grafický kabinet, Schwarzenberský palác
Datum konání:        do 12. ledna 2014
    
Jednou ze stěžejních knih evropské kultury jsou Metamorfózy (Proměny) římského básníka Publia Ovidia Naso (43 před Kr. – 18 po Kr). V této obsáhlé epické básni uspořádané do patnácti knih Ovidius zpracoval kolem 250 řeckých a římských mýtů. Celou knihou se prolíná téma proměn v nejrůznějších podobách.

Metamorfózy platily za jeden z hlavních pramenů vědomostí o antické mytologii.
Díky námětovému bohatství, dramatickým příběhům, popisům fascinujících proměn, vypjatých emocí a těsného propojení světa bohů, lidí a přírody se staly mimořádně oblíbeným zdrojem umělecké inspirace už od starověku. Označované také jako „Bible malířů“ byly nezbytnou příručkou ranně novověkých umělců.

Svrchované popularity dosáhly Metamorfózy v období renesance a baroka, kdy vycházely také v četných ilustrovaných edicích. K nejvýraznějším obrazovým cyklům Metamorfóz patří dílo Johanna Wilhelma Baura, jednoho z průkopníků německé barokní grafiky. Baur se umělecky
vyškolil v rodném Štrasburku. Od roku 1630 žil v Itálii, kde se dobře uplatnil a pracoval pro významné rody. V Římě bydlel po nějaký čas s Karlem Škrétou, s nímž se znal již z Německa. V roce 1637 Baur odešel do Vídně, kde tvořil mj. pro císaře Ferdinanda III. Od roku 1639 pracoval na cyklu 150 leptů s náměty z Metamorfóz; album vyšlo ve Vídni v roce 1641. Baur přirozeně navazoval na starší ovidiovské cykly, vytvořil však originální, stylově progresivní dílo, které vyniká dynamičností scén, přehlednými kompozicemi a důrazem na podání emocí. Baurův cyklus patřil nejčastěji kopírovaným a vydávaným sériím Metamorfóz. Díky opakovaným vydáním i uměleckým kvalitám byly Baurovy výjevy inspirací mnohým barokním umělcům, zejména v Německu
a střední Evropě.

Komorní výstava nabízí výběr z Baurovova cyklu především ve volných listech. Vystaveno je také jeho album Metamorfóz v prvním vydání, pozdější kopie ale i starší ovidiovské série – zejm. cenný kolorovaný exemplář renesančního cyklu Virgila Solise (Frankfurt 1563).

        Petra Zelenková


Schwarzenberský palác
Hradčanské nám. 2
118 00 Praha 1


Vstupné:

Základní        200 Kč
Snížené          100 Kč
Rodinné        300 Kč
šk. skupina             20 Kč

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>