Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Galerie

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Kouzelná zahrada Jiřího Trnky

2011-02-23 09:09

Vydejte se spolu s dětmi do nevšedního světa imaginace Jiřího Trnky prostřednictvím výstavy jeho knižních ilustrací, obrazů, loutek a filmů v Galerii Smečky.

Možná i vám připadaly v útlých dětských letech mnohé postavičky z Trnkových ilustrací a filmových pohádek tak nějak divnější, hlavně strašidelné až zlověstné, ale s postupem času jste začali objevovat jejich poetiku stejně jako mistrnou animaci jeho filmů. Jiří Trnka měl smysl pro humor i tajemno a zachoval si nezkalenou fantazii tolik blízkou dětské duši. Když se pak ve výsledku spojila dětská vidina s vyzrálým tvůrčím přístupem, nabyla postava přesně těch rozměrů, které dokáží zburcovat odpovídající emoce, ale u malého diváka mohou vyvolat i strach.

Nelze ovšem zapomenout, že Jiří Trnka netvořil jen animované loutkové pohádky, ale také přepisy slavných děl jako Sen noci svatojánské nebo Osudy dobrého vojáka Švejka. Věnoval se klasické malbě, grafice a sochařství. Malířská a grafická tvorba je na výstavě zastoupena rodinnými portréty, květinovými zátišími a obrazy inspirovanými světovou literaturou a divadlem, sochařskou zastupují reliéfy a drobné sošky.

Největší prostor je věnován ilustracím. Setkáte se tu se všemi Broučky, Míšou Kuličkou, námořníkem Sindibádem, Pastýřkou a Kominíčkem a dalšími hrdiny ze Zahrady, Špalíčku pohádek, Perníkové chaloupky, Pohádek tisíce a jedné noci atd. Z loutek na vás čeká chrabrý Bajaja, trůnu chtivý Macbeth, paní Husa a další.

Pro ucelený pohled na Trnkovu tvorbu jsou díla doplněna ukázkami z víc jak půl stovky jím ilustrovaných knih, nechybí ani mistrovy výtvarné pomůcky. Zpestřením pouhého popocházení od vitríny k vitríně, od obrázku k obrázku je improvizované kino, v němž se promítají loutkové filmy.

Nebude-li se vám chtít z kouzelné zahrady domů, můžete si kousek odnést s sebou ve formě plakátů k Broučkům, kalendáře nebo několika pohádkových titulů s Trnkovými ilustracemi.

Výstava Zahrada Jiřího Trnky je uspořádána jako vzpomínka ke 40. výročí jeho úmrtí a je po dlouhých šestnácti letech jeho další velkou soubornou výstavou v Praze. Probíhá v Galerii Smečky, Ve Smečkách 24, Praha 1, do 20.2. od úterý do soboty od 11 do 18.30 hodin. Dospělí platí 10 Kč, ostatní mají vstup zdarma.


 

Zuzana Ottová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>