Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Jiří Trnka – Zahrada Jiřího Trnky

2010-02-15 07:27

Pozvánku na výstavu čtěte zde.

obrazy / ilustrace / plastiky / loutky

9. 12. 2009 – 20. 2. 2010
Galerie Smečky


Již šestnáct let uplynulo od poslední velké výstavy Jiřího Trnky v české metropoli. Tuto etapu v prosinci letošního roku přerušila až Galerie Smečky, která od 9. prosince 2009 nabídne svým návštěvníkům výstavu jeho více než stovky děl s názvem „Zahrada Jiřího Trnky“. Unikátní exponáty z dílny jednoho z nejznámějších českých výtvarných umělců budou v centru Prahy k vidění až do konce ledna příštího roku.Ilustrace Karafiátových Broučků, Pohádek Hanse Christiana Andersena, ale také řada obrazů soch a loutek z dílny Jiřího Trnky bude od zítřka k vidění v Galerii Smečky poblíž Václavského náměstí. Výstava slavného českého výtvarníka nabídne více než stovku exponátů, které zapůjčily významné galerie z celé České republiky. Většinu prací však vlastní Trnkova rodina. „Jsme nesmírně rádi, že nám Trnkovi dědicové tato díla, především loutky a plastiky, která se na výstavách obvykle neobjevují, zapůjčili. Praha tak bude po šestnácti letech svědkem výstavy českého velikána výtvarného nebe,“ uvedl Jiří Hamšík, předseda správní rady Nadačního fondu Galerie Smečky, který výstavní prostory v centru metropole spravuje.

Expozice nesoucí stejný název jako Trnkova nejznámější knížka, kterou sám napsal i ilustroval, bude v pražské galerii otevřena až do konce ledna příštího roku. Vhodná je podle její kurátorky Jany Orlíkové pro všechny věkové kategorie. „Tvorba Jiřího Trnky neoslovuje pouze děti, je to umělec dobře známý i mezi dospělou generací. Jeho návrhy kostýmů můžeme dodnes vidět v mnoha českých historických filmech, například Císařův pekař, Pekařův císař a mnoho dalších,“ poznamenala Orlíková.

Galerie Smečky je otevřena od úterý do soboty od 11 do 18.30 hodin. Děti, studenti, důchodci a zdravotně postižení mají vstup zdarma, stejně jako držitelé Zákaznické karty Pražské plynárenské. Ostatní zaplatí 10 korun.

Galerie Smečky je spravována Nadačním fondem, který byl zřízen za účelem správy galerie. Pražská plynárenská, a. s., dlouhodobě pronajatý objekt, jenž je ve vlastnictví Městské části Praha 1, pro tyto účely zrekonstruovala. Během několika let své existence se stala významnou výstavní síní, která si našla své místo na kulturní mapě hlavního města Prahy.Koncepce výstavy a katalogu : Mgr. Jana Orlíková

Exponáty zapůjčila rodina Jiřího Trnky // Národní galerie v Praze // Moravská galerie v Brně // Východočeská galerie v Pardubicích //Galerie výtvarného umění v Ostravě // Západočeská galerie. Plzeň //Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích

Realizace : Přemysl Řepa
Překlad do angličtiny Gerald Turner
Katalog : Studio Trnka s.r.o.
Grafika tiskovin : Klára Trnková
Tisk : Těšínské papírny, s.r.o.
Architekt Galerie Smečky : Tomáš Štajnc
Projekt a rekonstrukce : d.plus, projekční a inženýrská a.s.


 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>