Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Civilizované bydlení 30. let

2010-05-03 09:19

Atraktivní instalace v MHMP, simulující dobové interiéry navržené designérem Janem Vaňkem, vás na chvíli přenese do minulého století. Podíváte se jak bydlel sám autor či slavné osobnosti, kterým vybavoval byty a domy. K autenticitě přispívá nejen původní nábytek, ale i doplňky od tehdejších předních výtvarníků.

Výstava Jan Vaněk (1891-1962) - Civilizované bydlení pro každého seznamuje s koncepcí moderního bydlení první republiky a nábytkem, který svou kvalitou a nadčasovostí oslovuje dodnes.

Na návštěvě ve starých časech

Dva sály v přízemí Muzea hlavního města Prahy vyplnily kóje, v nichž je instalován vždy jeden zařízený pokoj. Nechybí koberce, textilie, polštářky, drobné bytové doplňky, nádobí a umělecká díla. Vystavený nábytek je originální, navržený designérem Janem Vaňkem a vyrobený v jeho podnicích Standard bytová společnost Brno nebo Poradně moderního bydlení a Dílnách pro dům a zahradu, které obě sídlily v Praze. Jedná se jak o nábytek typový, tak o zakázkovou výrobu.

Z doplňků je zde prezentováno mj. Vaňkem navržené svítidlo, které bylo součástí nabídky brněnské Standard bytové společnosti, známé pod zkratkou S.B.S., dále doplňky a umělecká díla jejichž autory jsou například Antonín Kybal, Jindřich Halabala, Ladislav Sutnar, František Foltýn, Toyen, Jan Zrzavý a další.

Způsob instalace, řazením kójí za sebou ve dvou k sobě přiléhajících řadách, evokuje dojem prohlídky činžovního domu. Je to jakoby jste navštěvovali jednotlivé byty v patře. Anebo jste si šli vybrat nábytek do prvorepublikového showrooomu.

Kromě takto vystavených sestav nábytku je zde k vidění také několik solitérů zejména křesel, odkladních stolků, vitrín apod. Celkem je na výstavě prezentováno na osmdesát autentických ukázek nábytku z období mezi světovými válkami, reprezentujících různé technologie a konstrukce zpracování. Pro komplexnější pohled na Vaňkovy aktivity jsou tu instalovány panely s přetiskem dobového tisku, kde Vaněk publikoval nebo inzeroval svou tvorbu.

Základní informace k výstavě

Výstava Jan Vaněk (1891-1962). Civilizované bydlení pro každého je otevřena do 22. srpna v MHMP, Na Poříčí 52, Praha 8 - Florenc. Více informací se dočtete zde.

Kdo byl Jan Vaněk

Architekt, teoretik, publicista, vydavatel, pedagog a podnikatel Jan Vaněk pocházel z Třebíče, kde jeho otec vlastnil stolařskou dílnu. Vystudoval C.K. odbornou školu pro zpracování dřeva v Chrudimi, poté odešel na zkušenou do Německa.

Po návratu v roce 1911 převzal rodinný podnik, reorganizoval jej a rozšířil. Dal mu také nový název Umělecko-průmyslové dílny. V roce 1921 se podnik stal jednou z výrobních základen vznikajících Spojených uměleckoprůmyslových závodů (UP), v následujících letech největší nábytkové firmy v Československu a nositelky nejprogresivnějších trendů ve výrobě nábytku. Vaněk v něm realizoval své návrhy základních prvků nábytku, který stojí na počátku pozdějších slavných skladebných nábytkových sestav UP závodů.

V roce 1925 Vaněk opustil pozici vrchního ředitele i celou firmu a postupně si založil vlastní podniky spojené s bytovým designem: S.B.S. Brno (Standard bytová společnost Brno), PMB Praha (Poradna moderního bydlení) a DDZ Praha (Dílny pro dům a zahradu).
Navrhoval a zařizoval interiéry bytů slavným osobnostem: Karlu Čapkovi, Jaroslavu Seifertovi, Vítězslavu Nezvalovi, Jaroslavu Stránskému, Františku Topičovi, Hugo Haasovi aj.

Byl otcem nejstarších sektorových stavebnic a univerzálního bytového zařízení. Vaňkovy architektonické a urbanistické projekty, byť neprošel odborným studiem, byly zákonitým pokračováním jeho všestranné tvůrčí činnosti. Realizoval vzorové malometrážní domky v Černé Hoře (1925), v Brně (1925–1926) a obytnou kolonii v Rybitví (1939–1941). Navrhl adaptaci a přístavbu objektů dětského léčebného ústavu „Zdravá generace“ v Choceradech (1934–1935), s Ferdinandem Fenclem se podílel na projektu Masarykova sanatoria v Dobříši (1936–1938). Byl autorem urbanistické studie komplexu výrobních provozoven a správní budovy Spolku pro chemickou a hutní výrobu v Rybitví (Východočeské chemické závody, dnes firma Synthesia, a.s.).

Spolupracoval s architekty jako byli Jan Kotěra, Bohuslav Fuchs, Jaroslav Grunt, Pavel Janák, Josef Gočár, Bruno Paul, Hugo Gorge, Josef Hoffmann, Adolf Loos či Ludwig Mies van der Rohe.

Byl podepsán pod architektonickým pojetím i koncepcí řady výstavních projektů pro pražské Uměleckoprůmyslové museum (1937–1941) a Baťovu zlínskou školu (1940–1944).

V letech 1939–1944 přednášel na Škole umění ve Zlíně.

Aktivně se věnoval také vydavatelské činnosti. Vydával periodikum Bytová kultura, věnující se prosazování moderních směrů zejména v oblasti interiérové tvorby. Přispíval odbornými články do dalších časopisů, byl členem redakčních rad.

Není bez zajímavosti jakou důležitost přikládal Vaněk reklamě, a s jakou až novodobou útočností své reklamní texty formuloval.

Foto: MHMP a Zuzana Ottová

Zuzana Ottová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>