Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Stíny zašlých časů (1)

2010-06-06 07:10

Letošní deštivé počasí je ideální kulisou pro výstavu zádumčivých fotografií Sudkova žáka a pomocníka Jana Rothmayera, kterou pořádá UPM v Galerii Josefa Sudka.

Tentokrát hostí Galerie Josefa Sudka výstavu fotografií, které jsou se slavným fotografem i tímto místem úzce spjaty. Jejich autorem je syn jednoho ze Sudkových nejbližších přátel Jan Rothmayer, který díky Sudkovým návštěvám v rodinné vile Rothmayerových a především zahradě, jež se stala pro Josefa Sudka stálou inspirací, už v raném věku podlehl kouzlu fotografova umění a stal se jeho žákem i pomocníkem. K nejznámějším pracím, s jejichž realizací Sudkovi pomáhal, patří kniha Praha panoramatická.


Bez názvu (park zámku Veltrusy, socha boha Marta), 50. léta

Skromný stín mistra

Přestože se Jan Rothmayer u Josefa Sudka mnohému z fotografického umění naučil, ve své skromnosti se za opravdového fotografa nepovažoval a sám nevystavoval. Fotografie pro něho byly více odrazem společného rodinného přátelství a úcty k dílu svého učitele.

I když virtuozity Sudkových fotografií nedosahují, přesto nepostrádají řemeslnou kvalitu a jejich hlavní devizou je cit pro zachycení námětů a nálad, především melancholické atmosféry různých míst důvěrně známých i objevených během cest. Na černobílých, mnohdy neostrých fotografiích, vytvořených deskovou kamerou, kterou mladému Rothmayerovi Sudek daroval, převažují motivy zahrad nebo holých, částečně uschlých stromů, které se střídají s městskými náměty, zachycujícími různé fáze výstavby nebo rekonstrukcí, případně chátrání objektů. K nejpůsobivějším patří snímky z veltruského zámeckého parku s letitými stromy a klasicistními skulpturami.


Portrét Josefa Sudka, 1958

Výstava má komorní ráz, prezentované fotografie nebyly dosud nikdy vystaveny. Pro srovnání nebo spíš jako ukázku spřízněnosti duší i způsobu práce, dělá Rothmayerovým fotografiím společnost i několik fotografií Josefa Sudka. Co se týče technického zpracování, jsou vystavené fotografie zhotovené také po Sudkově vzoru technikou kontaktní kopie.

Kdo byl Jan Rothmayer

Jan Rothmayer se narodil 2. 2. 1932 v Praze. Studoval měšťanku a posléze reálné gymnázium, v roce 1947 odešel k firmě Baťa, kde se vyučil strojním zámečníkem. Na počátku 50. let nastoupil do Československé televize, kde pracoval až do odchodu do důchodu v roce 1996. Zemřel 25. února tohoto roku.
Jeho otec Otto Rothmayer byl architekt, který studoval u Josipa Plečnika, s nímž později spolupracoval na úpravách Pražského hradu a dohlížel po Plečnikově odchodu na jejich dokončení. Matka Božena Rothmayerová (rozená Horneková) byla textilní výtvarnice. Koncem 20. let se podílela na brněnské výstavě Civilizovaná žena. Byla žačkou i přítelkyní Alice Masarykové. Ve 20. letech si Rothmayerovi postavili dle vlastního návrhu vilu s komponovanou zahradou v pražských Střešovicích, kterou před několika lety Jan Rothmayer nabídl k prodeji městu Praze pod podmínkou jejího zrekonstruování jako příklad české avantgardní architektury 20. let 20. století. V současnosti usiluje Ústav památkové péče o prohlášení vily za kulturní památku.


Bez názvu (ze zahrady vily), 50. léta

Kdy a kudy na výstavu

Výstavu Jan Rothmayer: Fotografie si můžete prohlédnout v Galerii Josefa Sudka, Úvoz 24, Praha 1 do 5.9. Více informací najdete tady.


Bez názvu, 50. léta


Bez názvu (park zámku Veltrusy, most se Sfingou ), 50. létaJosef Sudek: Jan Rotmayer s rodiči a fenkou Dorkou, 1955, soukromá sbírka Praha

Foto: UPM

Zuzana Ottová

Komentáře (1)

Bryndová 2014-09-23 01:05:30
Děkuji, je to milá vzpomínka na mého kolegu z televize. Pracovli jsme spolu ve smšně. Blanka B.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>