Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

IGOR PIAČKA - VÁŠ(Ž)NĚ

2010-06-17 11:52

16. 6. - 8. 7. 2010, Galerie La Femme, Bílkova 2, Praha 1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Malíř, grafik, ilustrátor.
Igor Piačka se narodil 8. 10. 1962 v Třebíči.
Jeho výtvarná studia i výtvarný život však probíhaly už na Slovensku, v Bratislavě. Zde v letech 1983-89 studoval na Vysoké škole výtvarných umění, na oddělení volné grafiky a knižní tvorby u prof. Albína Brunovského. Domácí studia si obohatil i ročním pobytem na Královské akademii krásných umění v Bruselu.
Po absolvování školy se rozvíjí především jeho volná grafická tvorba vázaná k technickému leptu, suché jehle, mezzotintám, aquatintám a jejich kombinacím. Věnuje se i kresbě, přitahuje ho i ilustrace a známková tvorba.
Od roku 1990 do roku 2003 pedagogicky působil na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, vedl kurz figurální kresby na katedře grafiky.
V roce 2004 vyšla s jeho grafikami - ilustracemi kniha písničkových textů Borise Filana "Kamalásky" (IKAR). Po roce 1990 začíná Igor Piačka vystavovat doma i v zahraničí. Jeho individuální výstavy (i opakovaně) byly v Jihlavě, Nitře, Piešťanech, Havířově, Ostravě, Martině, Praze i v Bratislavě,V zahraničí pak Bělehrad, Bukurešť, Varna, Tokio, Antverpy aj.V rámci kolektivních výstav byl zastoupen zejména na výstavách grafiky v mnoha městech Evropy, Asie, severní Ameriky i Afriky.Uznáním jeho tvorby je Cena Martina Benky udělena v roce 1990 i další ceny z grafických výstav a soutěží doma i v zahraničí.
Grafika a současně malba Igora Piačky je především tvorba figurální. Téma člověka dominuje. Umělce přitahuje a láká, vzrušuje a zneklidňuje. Jeho přístup, vidění a poznání, analýza a interpretace, zobrazení, i jeho výtvarná řeč o člověku souvisí s mnoha rovinami vazeb a souvztažností jevů vizuálních, filozofických, pocitových i gnoseologických, duševních a duchovních, ale také senzuálních a lidských, i mužských. Člověk, zejména žena a ženy, ale i muž v různých podobách a symbolech jeho mužství, to je permanentní téma tvorby, zájmu i zaujetí člověka člověkem. Člověk a lidé v obrazech i grafikách Igora Piačky jsou živé a dynamické organizmy, plnokrevné bytosti plné vášně, síly a energie. Jsou to temperamentní postavy, figury i těla, jsou to objekty vzájemné touhy, ale i monstra nebezpečná ve svých touhách chtít a mít.
Od roku 1996 je Igor Piačka členem grafické skupiny G-Bod (v němž jsou zastoupeny nejvýznamnější osobnosti střední a zralé generace slovenských grafiků), je členem Spolku grafiků a spolku Hollar.
Od roku 2003 pracuje na volné noze.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>