Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Design

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Plastová nostalgie

2010-04-05 08:29

Ať je vám padesát nebo dvacet, určitě byly vašimi společníky při dětských hrách některé z hraček navržených Libuší Niklovou. Harmonikový kocour a červený nafukovací buvol patří dnes k českým designovým ikonám. Zajděte je pozdravit nebo s nimi seznámit svá dítka na výstavu 200 dm3 dechu.

Netrpím ještě stařeckou demencí, abych si z dětství pamatovala jen romantickou idylu, ale výstava zprostředkovávající setkání s hračkami, z nichž mnohé se rozpadly v gumový prach, mě docela bez varování zasáhla. Tam, kde měla. Nejspíš se to přihodí i vám, zavítáte-li v následujících dvou měsících do UPM.

Dialog s hračkami

Jako v dětském ráji si budete připadat hned, jakmile projdete dveřmi do výstavního sálu UPM. Záleží na vás, do čeho vaše fantazie zformuje průhledné nafukovací kostky a koule, zaplňující téměř celou výstavní plochu. Zda se vám budou jevit jako napěněná mořská hladina nebo bachratá mračna, na níž se pohupují nebo v nich měkce usazeni čekají na setkání po letech plastoví souputníci vašeho dětství.

To, jak nás hračky mohou dotvářet, jak se promítají do dospělého vidění světa, vám nastíní druhá část výstavy, pokud si uděláte jarní vycházku do Letohrádku Hvězda. V něm vede umělecký dialog s maminkou, prostřednictvím svých obrazů, kreseb, ilustrací a loutek, exTvrdohlavec Petr Nikl.

Z jeho popudu také retrospektivní vzpomínková výstava hraček Libuše Niklové vznikla. Premiéru měla v jejím rodném Zlíně, odkud se právě přesunula do Prahy. Petr Nikl začal výstavu připravovat v loňském roce k maminčiným nedožitým 75. narozeninám.

Její letošní realizace se nese také ve znamení dalšího jubilea a to 75. let od založení Fatry Napajedla, pro niž od šedesátých let, až do své předčasné smrti v roce 1981, Libuše Niklová navrhovala. Díky tomuto faktu se podařilo nejen vytvořit neobvyklou instalaci, ale vrátit, zatím na zkoušku, do života červeného buvola. Limitovaná edice čítá 700 kusů nafukovacího dobytka, a bude-li o něj zájem, firma zvažuje, navrácení jeho i dalších hraček do výrobního plánu.

Podle informací chystá na svých stránkách spustit anketu, v níž bude moci každý hlasovat, které zvířátko by rád uviděl znovu v hračkářských regálech. Jedním z důvodů ukončení výroby bylo, že původní polyetylén už nevyhovoval zdravotním normám. Současný buvol už má "kůži" ze zdravotně nezávadné bezftalátové fólie.

Nejstaršími hračkami, které se na výstavě prezentují jsou pískací figurky z pryže a PVC, navržené ve druhé polovině padesátých let pro Gumotex Břeclav. Roztomilý a realisticky vypadající králíček, pejsek nebo medvídek s kytičkou, dělal mnohým z nás společnost už v kočárku.

Zvířátka doplňují postavičky z kolekce povolání (lékař se sestřičkou, motocyklista, krotitel, výpravčí), navržené pro celostátní soutěž v roce 1964. Jejich výtvarná stylizace se zaměřuje na hlavní poznávací znaky jednotlivých zaměstnání a zjednodušením tvaru se chytře přizpůsobuje soutěží požadované výrobní technologii vyfukovaného PVC.

Volně v prostoru jsou v obou patrech výstavního sálu instalovány nafukovací hračky z Fatry Napajedla jako hokejista, čert, telátko, slon, žirafa, opice, šnek, zmiňovaný buvol v červené i průhledné variantě, ale také flotila člunů v čele s Vikingem, lehátka či hračky sloužící zároveň jako podložky pod hlavičky miminek při koupání.

Praktická vizionářka

A tím se dostáváme i k další oblasti práce Libuše Niklové. Nebyla jen talentovanou designérkou, ale i schopnou zlepšovatelkou, mající na svém kontě několik technologických patentů, které umožnily vyrábět a to ještě úsporněji některé z jejích důvtipných objektů. Zároveň dokázala využít ve své tvorbě i ryze užitné součástky jakou byla ohýbatelná harmonikově tvarovaná trubka do splachovací nádržky. Ta se stala základem kolekce interaktivních stavebnicových hraček v čele s ikonickým kocourem. Že vám to trochu připomíná tradiční české kutilství? Proč ne, tady dosáhlo vrcholné kreativní podoby.

Prohlédnete-li si pozorně panely, na nichž jsou hračky Libuše Niklové konfrontovány s tehdejšími nejoblíbenějšími světovými hračkami (Barbie, žirafou Sophií apod.), poznáte, že nikterak nezaostávají a jsou ve většině případů nadčasové.

Hraní částečně dovoleno!

Hned na začátku, v pravém rohu výstavní plochy, čeká stádečko mladých silných buvolů, na nichž si mohou děti zadovádět. Ostatní hračky už jsou exponáty z archivů a soukromých sbírek, a vzhledem ke svému věku a často chatrnému zevnějšku, se s nimi lze těšit pouze pohledem.

K projektu Petr Nikl připravil i řadu doprovodných programů, v UPM budou probíhat také komentované prohlídky a výtvarné dílny. Více se o nich dozvíte zde.

Pomoci zmapovat výskyt těchto hraček můžete i vy, objevíte-li v rodinném albu fotografii s některou z hraček a pošlete ji na adresu education@upm.cz nebo ji předáte osobně kustodům. Z fotografií bude postupně sestaveno fotografické album, které bude k dispozici v muzeu a na internetovém fotoalbu rajče.net.

K výstavě je vydána také obsáhlá monografie od Terezy Bruthansové a Zuzany Lednické se seznamem všech hraček navržených Libuší Niklovou, dále pexeso s obrázky hraček. V muzeu lze zakoupit také buvola z limitované edice.

Cesta buvola kolem Česka

Podobně, jako vyslala Amélie z Montmartru do světa otcova zahradního trpaslíka, tak vyslalo UPM s nejrychlejším zájemcem červeného buvola na cestu po naší republice. Jeho putování můžete sledovat v aktualitách UPM nebo na Facebooku.

Dáma v pozadí

Jméno Libuše Niklové dosud znali jen zasvěcení - kolegové, rodina. Byla to velká škoda a ještě větší dluh, vezmeme-li v potaz, jak je dnes prezentován každý designer i toho nejspotřebnějšího artiklu jako jsou pet lahve a tato talentovaná návrhářka zůstávala i nadále v anonymitě. Výstavu tak lze chápat i jako určitou opožděnou satisfakci, ale především možnost poznat dobrou sudičku a múzu v jedné osobě, která nám prostřednictvím svých hraček dávala zábavu a rozvíjela fantazii.

První část výstavy 200 dm3 dechu, nazvaná Hračky Libuše Niklové, je k vidění v UMP do 6.6. Druhá část Dialog s maminkou do 30.5. v Památníku národního písemnictví - Letohrádek Hvězda.

Foto: UPM, PNP, Zuzana Ottová

Zuzana Ottová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>