Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Rollins tentokrát nezpívá...

2010-02-04 00:00

Frontman legendárních Black Flag a Rollins Band přiváží svůj projekt Spoken word. 8. února se charismatický Henry Rollins představí v Paláci Akropolis s mluveným slovem.

Henry Rollins si vyprofiloval jméno především skrze hudební kariéru. V 80. letech byl členem punkových Black Flag a v devadesátých frontmanem ostrých Rollins Band, jinak realizoval řadu sólových hudebních projektů. Do Akropole však míří s vlastním mluveným slovem - tzv. Spoken word!

„Hnutí“ Spoken word se vyprofilovalo během 80. let v New Yorku, bylo úzce spojené s hip-hopovou kulturou, stavělo ovšem na odkazu beatnických jevištních literárně - hudebních show. Dnes představuje spíše živou literaturu, literaturu předávanou z jeviště, což si samo o sobě žádá řadu dovedností.

Rollinsovy show mluveného slova jsou něčím mezi one man show a poetry slamem. Se svými zkušenostmi dokáže hlediště rozdovádět i absolutně ztišit, přitom se stoprocentně odevzdává výkonu, jenž je vlastně napůl herecký. Předem připravené prozaické texty, historky ze života, jejichž nadhled připomíná spíš slamové vystoupení Jaromíra Konečného. Českého emigranta, žijícího v Německu, kde je v poetry slamech velmi úspěšný. Samozřejmě je to o něco víc americké, ale nutno dodat, že ne hloupé. Není to pouhé bavičství. Podobně jako David Greenberger, americký moderátor a rozhlasový profesionál, jenž své krátké úderné příběhy a vlastní mluvené slovo dokáže citlivě spojit s různými hudebníky. Ostatně i Rollins sám má řadu zkušeností s moderováním, ať už v rádiích nebo televizi. Je autorem řady knih, talk show, aktivistou za lidská práva, objevil se v mnoha filmech (od vyhraněné Lost Highway Davida Lynche až po „zhovadilosti“ typu Jackass) a kdo ví, co ještě.

Rollins na podiu hřímá, jeho vyřídilka se nezastaví, gestikuluje pokérovanými pažemi, pracuje s hlasem i mimikou. Publikum má od první chvíle dokonale podchycené. Hlediště rozhodně nebývá při Rollinsově Spoken word partou uťáplých intelektuálů, vlastně se od něj hlasitá reakce přímo vyžaduje. Pro nějaké to „fuck“ nejde Rollins nikdy daleko, ale to se snad od rockera jeho typu i dá čekat. Angličtina to není těžká, kdo Rollinse zná z jeho hudebních projektů, ten si jej určitě nenechá ujít ani v jiné poloze: 8. února v 19.30 v Paláci Akropolis.
 

Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>