Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Výstavy

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Glamour

2011-05-25 12:00

Výstava ze sbírek UPM mapuje cesty, kudy se ubíral módní průmysl během uplynulých šedesáti let v oblasti dámských společenských oděvů, a to jak v nejrenomovanějších světových módních salónech, tak i v socialistických, které však díky krejčovské tradici ustojí toto srovnání se ctí.


Koktejlové šaty, značeno Eva, Módní závody Praha, 1958


Nečekejte zábavnou surrealistickou instalaci, jakou slibují doprovodné fotografie k výstavě, ale zajímavě řešenou přehlídku naruby, kdy modely na figurínách zůstávají nehybně stát na přehlídkových molech a jste to vy, kdo kolem nich defiluje. Postupně se vám odprezentují oblíbené koktejlky ve standardní černé, ale i pastelových barvách či stříbřitých materiálech, šaty do tanečních i velké večerné róby spolu s nezbytnými doplňky.


Společenské šaty, značeno Alexander McQueen, Itálie, 2010

Od Galexu k McQueenovi
Vedle sebe tu koexistují šaty, které dělí celá desetiletí, a které mnohdy dělila i železná opona. Protože se však jedná o šaty, boty a kabelky luxusní, na jejichž návrzích a výrobě se podíleli praví profesionálové, často odchovaní módními salóny první republiky, měly předem zajištěnou kvalitu návrhu, výběru materiálu i zpracování. Nebudete-li se dívat na popisky, pak jen stěží poznáte, které vznikly u nás, a které u našich západní sousedů. Mnohde budete pro nadčasovost střihu i materiálu jen stěží bez přečtení popisku odhadovat, z jaké doby onen módní kousek pochází, a jaké je provenience. Zda za ním stojí práce československého lidu nebo je sotva rok starým počinem Diora nebo Alexandra McQueena, jehož si i méně módou postižení jedinci vybaví v souvislosti s jeho loňskou sebevraždou či v příjemnější souvislosti ve svatbou roku 2011, na níž si nevěsta prince Williama Kate Middleton oblékla šaty právě z módního domu pokračujícího v tvorbě tohoto slavného návrháře. Tu na výstavě příznačně zastupují šaty s detailem Posledního soudu od Hieronyma Bosche, kabelka s uzávěrem ve tvaru lebky a černé šněrovací boty na jehlovém podpatku.


Společenská kabelka, značeno Alexander McQueen, Itálie, 2010

Materiály s přídechem exotiky
Kromě samotných návrhů jsou modely i zajímavou přehlídkou materiálů, z nichž některým už dávno odzvonilo a jiné, ty opravdu nejluxusnější, si v běžných buticích v obchodních centrech nejspíš nevyzkoušíte. Čtení popisků se tak mění v předčítání ne nepodobné pohádkám tisíce a jedné noci nebo zaklínadel z knihy kouzel: hedvábný ryps a satén, hedvábný žoržet a krep marokén, hedvábný atlas s vytkávaným vzorem, pravé i umělé hedvábí, bavlněná krajka, satén, ale i zprofanovaný krimplen s lurexem.


Společenská obuv, značeno Christian Dior, Paříž, 1969

Ostatně exoticky znějící materiály k této oblasti módy patří, vždyť samotné slovo glamour, jež má svůj základ v gaelském slově "gramarye", původně  označovalo magicko-okultní kouzlo, které dodávalo věci či osobě neodolatelnou přitažlivost. V pozdním období 19. století ztratilo svůj magický význam a stalo se synonymem pro snahu zvýšit atraktivnost zjevu. Dnes se jím míní přitažlivost nebo fascinace věcí nebo člověkem, který prostřednictvím luxusu nebo elegance překračuje hranice všednosti.


Společenská kabelka, původ neznámý, 70–80. léta 

Štědré dárkyně
Za široký záběr vděčí výstava, a především sbírky UPM, štědrým dámám, které mu své šaty věnovaly. Na popiscích tu najdete, že šaty patřily herečce Nině Jiránkové, člence Městských divadel pražských, další fotografce Emile Medkové, hned několik zde vystavených modelů nosila Olga Herbenová, kurátorka historického nábytku UPM a socialistický glamour přenechala dalším generacím Milena Galušková, manželka velvyslance ČSSR ve Velké Británii v letech 1958–1961. 

Léto s módou
Téměř půlroční přehlídku s názvem Glamour - Dámská společenská móda 1950–2010 si můžete prohlédnout až do 4. září ve Výstavním sále UPM. Více se dočtete tady.


Společenské šaty, Oděvní služba, bývalý salon XY, , Praha, 2. pol. 60. let


Šaty a plášť, kolekce Timeless Night 2010, návrh a realizace Liběna Rochová, Praha, 2010


Koktejlové šaty se šálou, Couture Cresta London Old Bond Street, Londýn, 1951

Foto: Bohumil Pospíšil, UPM - Gabriel Urbánek, Ondřej Kocourek
Zuzana Ottová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>