Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Galerie

Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Georgi Stojanov – Akvarely (1)

2012-10-26 11:18

Galerie MIRO bude od 31. října do 4. listopadu 2012 vystavovat 42 akvarelů bulharského umělce Georgi Stojanova, které vytvořil v tomto roce. Umělcovo dílo je specifické svojí inspirací v symbolech, znacích a archeologických nálezech. Pražská Galerie MIRO se tak na pár dní zahalí do vzpomínek na prastaré počátky evropských civilizací.

„Pro mě jsou tyto akvarely znamením. Děkuji Bohu, že mi dal možnost je stvořit,“ zmiňuje autor. Georgi Stojanov vdechl dílu hluboký význam využitím všech hodnot, které mu znaky nabízely.

Stojanovovy záznamy na papíře jsou usilovným vrstvením barev, jejich seškrabováním, strháváním a perforováním poškozeny stejně tak jako prastaré nálezy vlivem času. Potrhané okraje i prodřené plochy nám přibližují autorovu fyzickou práci. Obraz působí jako by byl vyrván zemi, zatímco jeho kompozice je velmi souměrná a promyšlená.

Umělec v malbách dokázal uplatnit své poznatky z několika oblastí výtvarného umění a to především z americké abstraktní malby, evropského informelu a samozřejmě také postmoderní „znakovitosti“, populární již v devadesátých letech.

Georgi Stojanov se narodil v roce 1961 v Bulharsku. Po dobu pěti let studoval Národní výtvarnou akademii v Sofii. V letech 2002 získal Evropskou medaili Franze Kafky a v roce 2003 cenu Evropské unie umění. Jeho dílo bylo představeno na mnoha společných i samostatných výstavách po celé Evropě a je zastoupeno ve Státní galerii Nitra na Slovensku, v Národní galerii v Praze, v Muzeu moderního umění v Monaku a v mnohých soukromých sbírkách.

Komentáře (1)

Vojtech Kováč 2013-10-16 03:46:50
Umelec vo svojich malbách neskutočne zaujímavo uplatńuje svoje znalosti z mnohých umení . Nádherné diela.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>