Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Výstavy

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

130 let od vzniku ateliéru Langhans

2010-11-01 10:09

Galerie Langhans Praha pořádá jednu pozoruhodnou fotografickou výstavu za druhou. Tentokrát se ovšem její pohled obrací k sobě samé a během posledního čtvrtletí letošního roku se zde představí portrétní fotografie ateliéru Jana Langhanse a další historické souvislosti týkající se tohoto fotografii zasvěceného místa. Výstava s názvem LANGHANS PRAHA / Od roku 1880 / Jedno jméno, jedno místo, jedno téma potrvá v Langhans Galerii Praha až do 2. Ledna příštího roku.

Můj pradědeček Langhans
Janu Langhansovi bylo dvacet devět let, když v roce 1880 otevřel svůj ateliér v Praze, ve Vodičkově ulici číslo 37. Koncepce výstavy, jejímiž tvůrci jsou kurátor Dušan Šimánek s Miroslavem Bednářem, ve spolupráci s Robertem Portelem, představuje jednak historii Ateliéru Langhans, ale nemalou pozornost věnuje i samotnému portrétnímu umění a návštěvníci se mohou seznámit s tím nejlepším, co se zachovalo z Langhansovy Galerie osobností.

A to i přesto, že se všichni ti horliví komunisté v padesátých letech opravdu snažili, aby z archivu Ateliéru Langhans nezbylo nic. Naštěstí se jim nepovedlo vše zničit a vy dnes můžete obdivovat dokonalé zvládnutí fotografického řemesla i dobovou estetiku a klasické pojetí portrétního umění.


Ervína Brokešová, 1924, houslistka / Violinist © Nadace Langhans Praha

Kromě galerie fotografovaných osobností si v suterénu nenechte ujít promítaný půlhodinový film Můj pradědeček Jan Langhans. Prozradí vám mnoho o historii celé budovy a doplní tak expozici v kabinetní místnosti v prvním patře galerie, která dům sleduje od původního stavu, přes devastaci za socialismu, až k jeho rozsáhlé porevoluční rekonstrukci pod vedením architekta Ladislava Lábuse. Tu ostatně můžete obdivovat při každé návštěvě, protože je opravdu povedená.

Není portrét, jako portrét
V posledním patře se výstava uzavře mini expozicí kurátora Waltera Kellera, která je reflexí i slibným příslibem zároveň. Konfrontace portrétního zobrazování Langhansova ateliéru s pracemi Pawela Jaszczuka (*1978), totiž není jen komentářem k proměně zobrazování, nýbrž i první ukázkou nového směřování Langhans Galerie Praha, pro kterou bude od ledna Walter Keller vytvářet výstavy. A máme se na co těšit!

Více se o výstavě dozvíte zde


Arabella Szilágyi, 1895, sopranistka / Soprano © Nadace Langhans Praha


Mirko Dimitri Petrović-Njegoš, 1905, černohorský princ / Prince of Montenegro © Nadace Langhans Praha


Jan Langhans, 1922 © Nadace Langhans Praha

kaca

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>