Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Futura plná přeludů

2010-01-11 00:00

Smíchovská galerie Futura, která je sama o sobě záhadným labyrintem, představuje až do 7. února práci osmi umělců, kteří se ve vystavených pracích zabývají optickou iluzí. Výstava s názvem Processing a mirage se vás pokusí vizuálně oklamat pomocí fotografie, filmu, instalace i sochy.

Kam až vás dostane umělec
V podstatě kamkoli chce. To dokazuje jedna z prvních instalací výstavy, práce německého umělce Wolfganga Berkowského, který umístil vystavenou fotografii tak, že pokud si ji chce návštěvník opravdu prohlédnout, bude muset přesně napodobit pozici člověka, který je na ní zachycen. Hra se zrcadlením, nečekaným posunem vnímané skutečnosti a očekáváním samotného diváka je přítomná po celou výstavu.
 
Kdy se rodí narace
S tradiční kompozicí příběhu si vtipně pohrává australská vizuální umělkyně Tracey Moffatt. Z různě starých a žánrově odlišných snímků vybrala tematicky si odpovídající scény, které pak sestříhala do koláže, a ta svým obsahem odkazuje k obecnějším souvislostem “partnerského soužití“. Přestože divákovi sebere klasickou lineární naraci milostného příběhu, vzniklá sekvence ji nahradí tak umně, že se celkem bez problému ponoříte do nového děje, který oproti původním předlohám neztrácí dramatický spád.
 
Další video, tentokrát od albánského umělce Adriana Paciho, se nepotýká s optickými klamy  abstrahujícími tendencemi. Jeho dlouhodobou motivací, přesně jak to ukazuje vystavené video, je kritická analýza sociální reality. V krátkém filmu se skupina albánských imigrantů pokouší nastoupit do letadla, které je má odnést k lepšímu životu. Schůdky, po kterých popořadě stoupají vzhůru, nevedou ale do prostoru aeroplánu, nýbrž končí v prázdnu odletové plochy. Vytvořený obraz symbolizuje situaci a postavení imigrantů v současném světě.
 
Adrian Paci - Dočasně stálé centrum (2007)
 
Kurátorka výstavy Emanuela Nobile Mino, která s Futurou nespolupracuje poprvé (ve svém předchozím projektu Love at first Site (2008) přenesla do pražské galerie site-specific instalace vytvořené původně pro římskou Fondazione Volume! doplněné o tři další instalace českých umělců), se pokouší analyzovat optický klam nikoli pouze jako fyziologický projev, ale jako možnost reinterpretace stávajících struktur skutečnosti.
 
Co tím asi chtěl umělec říct?
V suterénu pak najdete druhou výstavu s názvem Rezidence 09. Jde o výsledek rezidenčního pobytu Tomáše Makary, Alicje Karské & Alexandry Went v Centru pro současné umění FUTURA a Václava Magida, který svůj rezidenční pobyt realizoval u jednoho z partnerů Futury, slovenské galerie SPACE. Tyto tři vystavené práce kromě souvislostí jejich vzniku nic jiného nespojuje, nicméně si po jejich prohlídce určitě rozmyslíte, co na závěr napíšete do stále otevřené KNIHY NÁVŠTĚV.


Alberto Garutti - Bez názvu (1976)


Igor Eškinja - Opuštění třetí dimenze (2009)

kaca

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>