Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

FREE CULTURE (Svobodná kultura) (1)

2010-04-06 17:04

Archiv výtvarného umění pořádá ve spolupráci s Centrem současného umění DOX výstavu
FREE CULTURE (Svobodná kultura).
(18.3. - 16.5.2010)

Expozice zaměřená na nárůst světového hnutí za alternativní autorská práva se koná při příležitosti zpřístupnění informačního systému abART v licenci Creative Commons (CC).

Zabývá se problematikou “vlastnictví” umělecké tvorby, možnostmi sdílení děl a informací v počítačovém světě - proměnou pojmů autorství a originalita; šířením zdrojů po webové síti; přímou dostupností digitalizovaných zdrojů a archivů; nárůstem kolektivní tvořivosti. Soustřeďuje se na svobodné rozhodování tvůrce o užívání díla, o způsobech jeho zveřejnění a šíření. Klade otázky po smyslu umělecké práce. - Zisk? Sláva? Postavení? Poznání? Společné obohacení? - Na konkrétních příkladech a odkazech nabízí některé současné odpovědi. Především se zaměřuje na vznik a šíření autorské licence Creative Commons, dává návod k jejímu použití. Ukazuje a porovnává tři příklady užívání CC - Spojené státy americké, Brazílie, Česká republika. Česká republika je od loňského roku dalším z padesátky států, kde CC už nalezla uplatnění. Zabývá se nutností hledat nové modely financování často velice náročných projektů.

Generace umělců, vědců, programátorů ad. vytvářejí hodnoty, které překračují tvrdé hranice autorského práva (copyrightu). Stávají se tak kolektivním bohatstvím, a jako takové nabízejí svobodné využití. Inspirace, citace, kopie, parafráze a parodie, textové a obrazové koláže, samplování, opisy a samizdaty jsou běžné formy transformace cizích děl do vlastní tvorby. Příkladů z historie jsou tisíce. Nové technologie a celosvětová síť ale přinesly další možnosti společného sdílení, především rychlé, hromadné a nezprostředkované šíření.

Připomenuto je „ilegální umění“ Jiřího Koláře, Andyho Warhola, Tomáše Vaňka, představeny skladby světových i českých hudebníků šířené v licenci CC a otevřený softwarový on-line systém pro jejich remixování.

Během dubna a začátkem května se v Centru současného umění DOX uskuteční několik doprovodných akcí – filmová projekce, přednáška, informační workshop, Salon Creative Commons – přehlídka a burza prací.

Výstava, doprovodné akce, zpřístupněná díla (filmy, texty, hudba, písmo, fotografie atd.) jsou chráněné licencí CC. Kdokoli je tedy může bez svolení užívat a šířit. Nesmí je použít pro komerční účely a musí udat zdroj.

Činnost Archivu výtvarného umění podporuje Ministerstvo kultury České republiky.

Komentáře (1)

among us 2021-12-03 11:01:32
Hey, what a great post I came across, and believe me, I've been searching for this same type of post for the past week or so and barely found it. Thank you very much and will be looking for more posts from you.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>