Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Výstavy

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Džínové obrazy Františka Matouška

2010-02-17 07:29

Obraz nebo textilní intarzie či tapisérie? To je první otázka, kterou si položíte při pohledu na díla osobitého malíře Františka Matouška, jehož tvorbu představuje samostatnou výstavou Centrum současného umění DOX.

Námětově nejsou obrazy nijak překvapivé, naopak se autor inspiruje z velké části běžným životem, využívá staré i nové portrétní fotografie členů rodiny či známých osobností, které přenáší věrně do svých obrazů, aby zdůraznil běh času. Někdy zůstává zcela věrný předloze, jindy propojuje časová období tím, že osobu z desítek let staré fotky oblékne do džínové bundy, takže najednou vypadá naprosto současně. Dále se zaměřuje na reálné krajiny a městské motivy, scénky z každodenního života. K nejpůsobivějším patří obrazy evokující použitím metody šerosvitu díla starých mistrů.

Co však dělá Matouškovy obrazy jedinečnými je vlastní technika, kombinující textilní výtvarnictví s malbou. Zjednodušeně řečeno tvoří tapisérie naruby. Místo, aby dílo vznikalo postupným tkaním, jsou naopak z textilie vlákna především odebírána. U některých prací kombinuje různé typy džínoviny, rub a líc nebo na celistvou tkaninu, sloužící jako kontrastní podklad, přidá druhou vrstvu džínoviny, z níž odebíráním vláken či vytrháváním kusů látky vytvoří obraz. Spodní textilie pak dodá dílu plasticitu. Potřebuje-li do obrazu dostat barevnost skutečnosti, doplní textilní "kresbu" akrylovou malbou.

Výstava František Matoušek: de Nimes je prodloužena do 22.3.
Centrum současného umění DOX, Poupětova 1a, Praha 7. Více se o výstavě dočtete zde

Foto: Centrum současného umění DOX a Zuzana Ottová

Zuzana Ottová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>