Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Muzea

Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Fetiš modernity

2012-06-21 08:11

20. června  – 16. září 2012
Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur

Národní muzeum – Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur představuje úspěšnou mezinárodní putovní výstavu Fetiš modernity, která přináší unikátní pohled na mimoevropské kultury a přibližuje návštěvníkům důležitou roli etnografických muzeí při odbourávání zakořeněných kulturních stereotypů. Přijďte si prohlédnout rakev v podobě mobilního telefonu z Ghany, pokrývku hlavy z Brazílie vyrobenou z plastových brček či masku z Konga, kde účes dívky doplňují knoflíky a zavírací špendlíky.

Unikátní výstava, která se na své evropské pouti právě zastavila i v Náprstkově muzeu, dokumentuje vznik a vývoj představ evropské společnosti o obyvatelích mimoevropských oblastí. Poukazuje na problémy vznikající v procesu mezikulturní výměny v souvislosti s postupujícím procesem ekonomické, politické a kulturní globalizace. Věnuje se předmětům přeneseným do odlišného kulturního prostředí, kde získávají novou funkci, odlišnou od jejich původního určení. Výstava Fetiš modernity upozorňuje také na fenomén sběratelství na různých úrovních, od levných suvenýrů vyráběných v masovém měřítku pro zahraniční turisty až po hodnotná umělecká díla, jež jsou předmětem zájmu odborníků. Návštěvníkům je tak zprostředkován nový úhel pohledu na mimoevropské kultury, které jsou z hlediska celosvětového vývoje rovnocenným partnerem euroamerické kulturní tradice.
Výstava Fetiš modernity je vyvrcholením mezinárodního projektu RIME (Réseau international de musées d´ethnographie, International Network of Ethnography Museums), do kterého se zapojilo deset předních evropských etnografických muzeí. Zahájena byla v loňském roce v Royal Museum for Central Africa v belgickém Tervurenu, pokračovala do Museo de America v Madridu a nyní přijíždí do Prahy. Dalšími zastávkami na jejím evropském turné budou Vídeň, Leiden a Stockholm.

Jaká je role etnografických muzeích v dnešním světě?
Mezinárodní projekt RIME, podporovaný Evropskou unií, usiluje o nové myšlenkové uchopení místa a úlohy etnografických muzeí. Většina těchto muzeí byla založena v kontextu kolonizace. Po
přiznání nezávislosti koloniím ztratila tato muzea roli, kterou původně hrála – uchovávání exotických předmětů a v některých případech i šíření politické propagandy. Konec kolonizace zásadně změnil vztahy mezi lidmi, kteří vyráběli předměty uložené ve sbírkách etnografických muzeí, a jejich někdejšími kolonizátory na Západě. Potřeba přehodnotit roli etnografických muzeí je dále dramatizována politickými otřesy v některých bývalých koloniích i velkými migračními vlnami
směřujícími do Evropy. Etnografická muzea nyní mají příležitost využít bohatství nahromaděné ve svých sbírkách k tomu, aby veřejnosti poskytla klíč k pochopení jiných kultur i kultury vlastní.


Zažijte více z mimoevropských kultur během doprovodných programů!

Jako součást této jedinečné výstavy připravilo Národní muzeum bohatou nabídku doprovodných programů pro malé i velké návštěvníky.

11. července 2012, 17,00 – 19,00
Taneční ateliér afrického tanečníka Maurice Yéka
Tanečník, choreograf a učitel afrického současného a tradičního tance Maurice Yéka pochází z Demokratické republiky Kongo a ve svém tanečním ateliéru se zaměří na vnitřní porozumění pohybu z pohledu různorodých tradic své země a kultury.

3. září 2012, 14,00 – 16,00
Africké leporelo
Pomocí výroby vlastního leporela se děti seznámí s africkou kulturou a přírodou a hravou formou si rozšíří znalosti o Africe. Odměnou za práci jim bude kniha, kterou si samy vytvoří. Dílna je určena pro děti do 12 let.

8. září 2012, 14,00 – 16,00
Pohádky ptáka Afrikána, Pavoučení
Divadlo bez hranic
Divadlo bez hranic připravilo pro návštěvníky Národního muzea - Náprstkova muzea dvě tradiční africké pohádky. První pohádka vypráví o lidské zlosti a člověku jménem Jambo. Druhá pohádka s názvem Pavoučení byla vytvořena podle hry konžského autora Cayi Makhélé „Na pavoučí slovo“.
Představení jsou určena pro děti do 8 let.

8. září 2012, 10,00 – 17,30
Hlasová dílna Ridiny Ahmed
Práce s hlasem je přirozeným, uvolňujícím, radostným a obohacujícím zážitkem. Dílna vytváří prostor pro zážitek z hudby, která vzniká i z jednoduchých cvičení. Na závěr hlasové dílny spolu účastníci zazpívají vícehlasé skladby.

15. září, 15,00 – 17,00

Módní přehlídka: Africká inspirace
Módní přehlídka představí modely afrických návrhářů žijících v Paříži. Budou zde k vidění módní kreace salónů jako např. Etoile Montant nebo Lizard. Za české návrháře představí svoji kolekci inspirovanou Afrikou módní návrhářka Eva Helekalová. Součástí programu bude také řada výtvarných dílen zaměřených na výrobu tradičních afrických textilií.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>