Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Galerie

Archiv Festivaly
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Festival Fotograf

2013-09-09 11:19

od 2. do 31. října 2013, Praha

Festival Fotograf letos zaostří „Mezi znaky“; české i zahraniční umělce představí v šestnácti pražských galeriích!


Jak by vypadaly fotografické výstavy bez popisků? A jak fotoreportáže v novinách a časopisech? A jak lze naopak „číst“ snímky vsazené do reklamních koláží? Vztah obrazu, textu a fotografie bude  hlavním tématem třetího ročníku jediné kurátorsky koncipované fotografické přehlídky u nás – Festivalu Fotograf.

Ve spolupráci s pražskými galeriemi se během října uskuteční více než dvacet výstav, instalací, přednášek a diskusí spojených hlavním mottem letošního ročníku: „Mezi znaky. Obraz, text a fotografie“.

Za akcí tradičně stojí Občanské sdružení Fotograf 07 o.s., které už několik let provozuje Fotograf Gallery a od roku 2001 vydává časopis Fotograf — k festivalu také chystá monotematické číslo zaměřené na problematiku obrazu a textu. V místě, kde Fotograf sídlí, ve Školské 28, bude 2. října festival slavnostně zahájen.

Na festival symbolicky upozorní neonový nápis No Image Yet, umístěný na budově Nové Scény Národního divadla — práce francouzského umělce Samuela Françoise.  V rámci festivalu bude v Praze vystavovat například Rudolf Sikora, Viktor Kopasz, Jiří Valoch a Lenka Vítková či Zbyněk Baladrán. Vrcholem doprovodného programu bude diskusní fórum s významnými zahraničními a domácími hosty — Charlottou Kotíkovou, Reinhardem Braunem, Tomášem Vaňkem a dalšími. Kompletní program a další informace na stránkách www.fotografestival.cz.


V pořadí již třetí ročník Festivalu Fotograf spolupracuje na přípravě tematických výstav se zavedenými, alternativními i studentskými galeriemi. Budou v nich vystavovat čeští i zahraniční umělci, kteří ve svých fotografiích, denících, instalacích pracují s textem a kombinují vizuální a textové sdělení, ale i básníci, rozehrávající své texty v trojrozměrném výstavním prostoru.

Kombinace obrazu a textu nabízí pro vizuální umění nekonečné možnosti. Fotografie může mluvit sama o sobě, její čtení ale většinou určuje popisek nebo název. Umělecká díla, která zacházejí s propojením obrazu a textu pracují zároveň s řečí fotografie a s vizualitou písma. Samostatnou kapitolou jsou fotografické knihy, které poukazují na zvláštní vnitřní souvislost mezi fotografickým sdělením a textem.

Komorní výstavou v galerii etc. se v Praze po delší době představí jeden z nemnoha československých umělců, kteří se proslavili i ve světě, Rudolf Sikora. Sikora bude také 11. října číst ze svých textů ze sedmdesátých let v galerii Tranzitdisplay.

Ze zahraničních hostů jmenujme ještě norského básníka a umělce Auduna Mortensena a jeho výstavu “Arrested Development” ve smíchovském Centru pro současné umění Futura, Liu Perjovschi,  jejíž výstava v galerii Tranzitdisplay začíná už 10. 9., nebo slovenského fotografa Viktora Kopasze, jehož “Deníky” budou k vidění (a k prolistování) v Knihovně Archivu výtvarného umění v Centru současného umění DOX.

Z mnoha dalších akcí jistě přiláká pozornost dvojvýstava v galeriích Bílý nástěnka a K4, kde představí berlínský fotograf, malíř, hudebník a nakladatel Thomas Winkler svou nejnovější sérii layoutů. Ta vznikla na zakázku Festivalu Fotograf během jeho nedávného pobytu v Praze. Vernisáž výstavy v Galerii K4 bude spojená s úvodní přednáškou a následným koncertem v hlavním sále Klubu K4.

V rámci diskusního fóra s podtitulem Descriptive Systems festival naváže na předchozí ročníky a bude rozvíjet debatu o možnostech vzájemného ovlivňování fotografie a textu. Jak se vztah obrazu a textu proměňoval v dějinách umění? Nakolik je pro fotografii nezbytný popisek? Jaké další textové strategie se uplatňují v současném umění a fotografii? Na tyto a podobné otázky přijdou do kinosálu Francouzského institutu 19. října odpovědět Charlotta Kotik (nezávislá kurátorka a kritička, New York), Reinhard Braun (Camera Austria, Graz), Frits Gierstberg (Nederlands Fotomuseum Rotterdam), Darius Himes (Fraenkel Gallery, San Francisco), Anton Ivanov (nezávislý kurátor, Kyjev), Michal Novotný (Centrum pro současné umění Futura, Praha), Tomáš Vaněk (Akademie výtvarných umění v Praze) a Karel Císař (Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze).

Festival Fotograf se koná pod záštitou primátora hlavního města Prahy Tomáše Hudečka, za podpory Magistrátu hl. m. Prahy, Ministerstva kultury a Státního fondu kultury České republiky.

Další partneři: Francouzský institut v Praze, Velvyslanectví Spojených států Amerických Praha, Velvyslanectví Norského království v Praze, Office for Contemporary Art, Norway

Mediální partneři: A2, Art+Antiques, Artalk, Artmap, Artyčok, České noviny, Bio Oko, Proti šedi, Obálka

VÝSTAVY:

Jiří Valoch & Lenka Vítková
15. 10. — 17. 11.

Kurátorka: Katarína Uhlířová
Ateliér Josefa Sudka

Rudolf Sikora
O svete (1973/1979)
10. 10. — 3. 11.

Kurátorka: Katarína Uhlířová
etc. galerie
    
Zbyněk Baladrán
Mikroskop a dalekohled času
22. 10. — 22. 11.

Kurátor: Jiří Ptáček
Fotograf gallery

Audun Mortensen
Arrested Development
8. 10. — 10. 11.

Kurátorka: Hana Buddeus
Centrum pro současné umění Futura

Tereza Sochorová a Filip Cenek
Množina
7. 10. — 20.10.

Kurátorka: Karina Kottová
Galerie Kostka – Meetfactory

Magda Stanová
Dáma se dvěma hlavami
2. 10. — 31. 10.

Kurátor: Pavel Vančát
Školská 28

Lia Perjovschi
Knowledge Museum
10. 9. — 13. 11.

Tranzitdisplay

Viktor Kopasz
Deníky
7. 10. — 31. 10.

Polička/Shelf, Knihovna Archivu výtvarného umění DOX

Aleš Čermák
Odečítání: performativní lekce
17. 10. 2013

Artmap Office

To, co vidíme
2. 10. — 30. 10.

Koncept: Miloš Vojtěchovský, Lloyd Dunn
Galerie díra

Samuel François
No Image Yet
2. 10. — 31. 10.

Nová Scéna ND

Otevřená kniha – fotografie a text
7. 10. — 10. 11.

Kurátoři: Jiří Hůla, Jan Kuntoš
Archiv výtvarného umění, DOX

Thomas Winkler
Recent Layouts
2. 10. — 2. 11.

Bílý nástěnka
4. 10. — 31. 10.

Galerie K4
Kurátorka: Eliška Žáková

Matěj Pavlík a Iveta Schovancová
Pravda je tam venku
21. 10. — 27. 10.

Ateliér fotografie, 4. patro, Vysoká škola uměleckoprůmyslová

Rhyme
17. 10. — 7. 11.

Kurátorka: Tereza Jindrová
Nika – Malá Galerie VŠUP

DOPROVODNÝ PROGRAM:

Zahájení festivalu 2. 10.
Školská 28, Praha 1

Rudolf Sikora
Z idealistického zápisníka
11. 10.

autorské čtení
Tranzitdisplay

Diskusní fórum „DESCRIPTIVE SYSTEMS“
19. 10.

Účast přislíbili: Charlotta Kotíková, Reinhard Braun (Camera Austria, Graz), Frits Gierstberg (Fotomuseum, Rotterdam), Anton Ivanov, Karel Císař (UMPRUM, Praha), Michal Novotný (Futura, Praha), Tomáš Vaněk (AVU, Praha).
kinosál Francouzského institutu v Praze

Konceptuální stopy v díle Georgese Pereca
23. 10.

kritický klub A2
Tranzitdisplay

Maraton čtení a půlnoční projekce filmu Forbidden Zone
25. 10.

Série autorských čtení vystavujících umělců v jednotlivých galeriích a závěrečná projekce filmu v kině Oko

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>