Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Galerie

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Ego jde napříč věkem

2010-05-27 09:53

Kurátoři Robert V. Novák a Pavel Turek dali v Galerii Langhans dohromady obsáhlou skupinovou výstavu nazvanou EGO / portrét vs fotografie. Díla třiceti autorů, jejichž společným jmenovatelem je lidská tvář, jsou koláží fotografického portrétu posledních padesáti let s důrazem na současné tendence v tuzemské tvorbě.

Touha zachytit lidskou tvář je stará jako lidstvo samo. Je to nekonečné tajemství - ve tváři je často „cosi“ obtisknuto, ale není to dořečeno. Příběh je na interpretaci a vcítění. Naše tvář je nezfalšovatelný dokument našeho života a také je pro nás každodenním sebepotvrzením. Kurátorská koncepce je na první pohled poměrně divoká. Dokonce se to zdá být i záměrem. Jejím jediným styčným bodem je portrétní fotografie s důrazem na úzký vztah nebo přímo osobní vztah autora k „objektu“. Navíc jde o koncepci jdoucí napříč generacemi od tak známých jmen jako Vladimír Boudník nebo Ivan Pinkava až k pěkné řádce současných mladých fotografů... „Nejprůzračnější reklamní slogany zní: Buď sám sebou! Projev se! Osvoboď se! Nejjednodušší způsob, jak se projevit je přitom příznačně prostý. Stačí jen „jevit se“ a zachytit to fotografií. Fotografové dnes musejí hledat jedinečnost v záplavě jedinečných,“ poodhalují své záměry sami kurátoři.


Patrik Borecký, Jan Bigas, Autor portrét TV / Self-Portrait TV, 2009

Popravdě řečeno, ptát se po jedinečnosti a individualitě, jejím smyslu a místu v dnešním světě vás výstava EGO donutí lehce. Začne s tím například třicetiletá fotografka Petra Steinerová, která ve svém dokumentárním cyklu nazvaném Táta, zobrazuje změnu pohlaví ve vlastní rodině - citlivě a bez pachuti senzace. Podobně působí soubor devíti fotografií Adama Holého, zachycující mladé lidi s Downovým syndromem, v jejichž portrétech se živelně rozpíjí barevné skvrny. Jistě vás také napadne, co je to za fantastické Zření ve vzhlížejících dětských očích, jež ve velkém formátu vystavuje žijící legenda portrétní fotografie Ivan Pinkava.

V podzemí Langhansu je nainstalován projekt Richarda Loskota a Karla Práta, nesoucí název Jsi tam. V temné sklepní místnosti se střídavě rozsvěcují a zhasínají desítky miniaturních snímků, velikostí a kvalitou nápadně připomínající tuctové fotografie obyčejným mobilním telefonem.


Adam Holý, Crosfield, 2009

Pět velkoformátových portrétů i se zásadním osobním příběhem fotografovaných pamětníků z období Slovenského národního povstání přidal na výstavu Šymon Kliman, portréty metalových fanoušků zase Dušan Tománek. Radeq Brousil se na EGU prezentuje několika díly s charakteristickým narcisistním nádechem. Absurdní tečkou může pro všechny být fragment dokumentu Masový vrah, v němž se Michal Adamovský soustřeďuje na postavu masového vraha z Plzeňska Huberta Pilčíka. Na EGU můžete vidět hlavu tohoto zločince naloženou ve formaldehydu hezky z několika úhlů...

A to je jen zlomek vystavovaných děl i vystavujících autorů... Výstava EGO s bohatým doprovodným programem (přednáškami nebo komentovanými prohlídkami) bude v Langhansu nainstalována až do 29. srpna.

Další informace naleznete zde.


Dušan Tománek, Bez názvu / Untitled, 2007

Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>