Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Na Kampu za netradiční uměleckou technikou

2010-01-20 00:00

Není žádným překvapením, když se někdo vydá na Kampu za uměním. Nachází se tu totiž známá galerie Museum Kampa. V těchto dnech se ale můžete vydat i do podstatně menší „výstavní síně“, která leží hned naproti. V kavárně Mlýnská totiž probíhá až do 14. února výstava umělecké techniky, která u nás není k vidění zas tak často. Své dřevoryty tu vystavuje Pavel Macek.

Pavel Macek pochází z České republiky. V současné době ale žije se svou manželkou ve francouzském městě Limoges, a tak se v jeho díle projevují náměty z rodných Čech, ale také jeho současného bydliště a mnoha cest, které během života podnikl. V dětství se prý jako umělec moc neprojevoval. Svůj talent začal rozvíjet až v dospělosti, kdy také vyzkoušel různá povolání. Poté, co se usadil ve Francii, se ale vrátil k práci se dřevem. V roce 1986 vyhrál cenu Jeana Chiéze za řezbu.

Postup, který Pavel Macek používá se nazývá, „technika ztraceného dřeva“. Dřevoryty, které umělec zhotovuje, jsou barevné. Mezi tiskem každé barvy tak musí dřevo připravit na další tisk tím, že odryje další části. Vznikají tak barevná, dynamická díla s velice živou atmosférou. Dřevoryty přináší obrazy rozvlněných luk i větví stromů, které se ohýbají ve větru. Jiné zas ukazují domky s klasickými červenými střechami. Na některých svých dílech Pavel Macek zobrazuje lidské tváře i celé postavy. Vše tak trochu připomíná živelné cirkusové prostředí. To snad jen odkazuje k tomu, že umělec ve svém mládí nějaký ten čas u cirkusu strávil.

V České republice nevystavuje Pavel Macek poprvé. Minulý rok jste mohli vidět jeho tvorbu například ve Francouzském institutu v Praze. V roce 2005 také vyšla v Čechách kniha Cirkus Hyppolit, kterou reprodukcemi svých dřevorytů doprovodil právě Pavel Macek. Výtvarníkovy obrazy zde doplňují pohádkový příběh o začarovaných koních, který napsal spisovatel Petr Pazdera Payne.

Procházka po Kampě je vždy příjemný zážitek – i když je pravda, že při současném stavu pražských chodníků to trochu klouže. I tak se ale můžete projít kolem Vltavy, pokochat se výhledem na Pražský hrad a Národní divadlo, přejít Karlův most a dojít až do příjemné kavárny, jejíž stěny zdobí nápadité dřevoryty Pavla Macka.

Kavárna Mlýnská má otevřeno každý den od 11 do 24 hodin.

Foto http://www.art-luberon.com/drevoryty/
 

Markéta Žižková

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>