Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Výstavy

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Nejlepší novinářské foto?

2011-11-16 09:25

Nejlepší novinářská fotografie za loňský rok dobře ilustruje akcenty současné české žurnalistiky.  Akce, napětí, emoce. „Křišťálové oko“ letos získává fotografie Stanislava Krupaře z týdeníku Reflex, který se zajel podívat do neklidných “vod“ na severu. Tato fotografie a další oceněné snímky budou k vidění na Staroměstské radnici v rámci výstavy Czech Press Photo do 31. 1. příštího roku.

Je čas zmáčknout spoušť
Procházet výstavou Czech Press Photo je jako procházet si deníček, v němž se vracíte k událostem, na které nemůžete zapomenout, ale i k takovým, na které jste zapomněli již dávno. Z celkového počtu 3 744 soutěžních snímků od 288 fotografů vybrali porotci na 500 fotografií, které teď můžete shlédnout pohromadě. Nejlepší z nich pak byly oceněny. Na výstavě si také budete moci prohlédnout kolekci fotografií loňského držitele Grantu Prahy Czech Press Photo 2010 Romana Vondrouše nazvanou Fragmenty metropole.

Fotografie jsou oceňovány ve třinácti kategoriích plus cena za fotografii roku. V kategorii aktualita byl oceněn již zmíněný Stanislav Krupař, který fotografoval nepokoje na severu Čech, další série, která se líbila porotcům, byla Revoluce v Egyptě zachycená Janem Zátorským a třetím, kdo získal uznání poroty, byl David Neff za snímky truchlících po masakru masového vraha Breivika v Norsku.


(c) Stanislav Krupař, Z nepokojů na severu Čech, 10.9.2011

Tematicky rozmanitější je kategorie reportáž, kde se na prvním místě umístila série fotografií Jana Cága nazvaná Toxické bahno v Maďarsku. Jan Cága uspěl ještě v kategorii sport, kde získal 2. místo se sérií Kriket v Indii. Alespoň malou dávku sebereflexe bychom mohli načerpat ze série Milana Jaroše Miliardy na nákupech, ve které fotograf zachytil atmosféru obchodních domu Ikea “obložených“ čínskými zákazníky.


(c) Jan Cága, Toxické bahno v Maďarsku, Devecser, Kolontár, 7.-11.10. 2010 (série)

Velmi působivá je série Dana Materny nazvaná jednoduše Vlk a nakonec tu je i řada dalších snímků, které stojí za pozornost. Těžko se ale mezi nimi hledá obraz s přesahem. Však se přesvědčte sami, výstava je od 16. 11. otevřena pro veřejnost denně od 10 do 18 hodin. Vstupné pro dospělé 100 Kč, pro studenty a seniory 60 Kč. Komplexnější představu o vystavených pracích si můžete udělat ZDE.


(c) Vojtěch Herout, Václav Havel nakukuje při premiéře svého filmu Odcházení, Praha 22.3.2011

kaca

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>