Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Muzea

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Jak se žilo za císaře pána

2013-03-22 10:33

Národní muzeum otevřelo další z tematických výstav, které jsou součástí výstavního cyklu Monarchie. Všechny tři výstavy najdete v Nové budově Národního muzea a všechny tři potvrzují motto, které se muzeum snaží naplňovat, a totiž, že není jenom budova. Výstavy z cyklu Monarchie budou otevřené do 9. června.

Monarchie
„Nechceme období monarchie prezentovat s nostalgií. Chceme ukázat, že to byla doba překotných změn a pokroku, který se dotýkal každodenního života,“ uvedl při zahájení výstav generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Expozice s jednoduchým názvem Monarchie se právě tyto změny a jejich projevy v době vlády císaře Františka Josefa I. ve společnosti pokouší ukázat. Najdeme tu dobovou kuchyni, pokojíky a k obdivovaným exponátům patří tmavomodré sametové šaty císařovny Sissi, uniforma císaře Františka Josefa I. i vycházková hůl Jana Nerudy.

Člověk ve fotografii
Hned vedle expozice Monarchie najdeme menší výstavu věnovanou fotografii z tohoto období s důrazem na dobové fotografie každodenního života. Pomyslnou hvězdou expozice s názvem Člověk ve fotografii je unikátní daguerrotypie zahalená černým sametem. Jedná se o nejstarší daguerrotypii ze sbírek Národního muzea pocházející ze 40. let 19. století a představuje neznámého muže s exotickými rysy.

Fyzickou expozici rozšířilo muzeum i do virtuálního prostředí, když pro výstavu vytvořilo internetovou stránku, kam může kdokoli nahrát fotografii z rodinného alba doplněnou jedinečným životním příběhem. Fotografie musí pocházet z let 1848 až 1918 a musí být ve formátu jpg. Formulář pro odeslání fotografie najdete na stránkách výstavního cyklu v sekci „Moje fotografie“ a necelý týden po zahájení výstavy můžete ve virtuálním albu prohlížet už 127 fotografií od návštěvníků výstavy.


Přidejte své fotografie k výstavě!

Dětský svět za císaře pána
Poslední expozice otevřená 13. prosince se věnuje životu dětí za vlády Františka Josefa I. Seznámí vás s úrovní poporodní péče, s tím, jaké nemoci a hry provázely tehdejší děti, jak to vypadalo ve školních lavicích a jaké šaty před více než sto lety děti nosily. Výstava je pojatá interaktivně a spolu se svými dětmi můžete postupně objevovat, jak se žilo dětem v rodinách šlechtice, měšťana, sedláka nebo dělníka.

Součástí výstavy je multimediální průvodce určený pro mobilní zařízení, který vás provede všemi třemi výstavami. Kromě informací získáte i herní aplikaci. Ilustrace, které doplňují nejen průvodce, ale i výstavu fyzickou, vytvořila Lucie Seifertová.

Pokud chcete navštívit všechny výstavy, můžete využít několika benefitů, které muzeum nabízí. Například 50% slevu při zakoupení vstupenky na jednu z výstav na vstupenku další. V rámci cyklu Monarchie můžete navštívit celkem osm výstav v pěti objektech. Poslední, Století valčíku a polky v Českém muzeu hudby, bude zahájena 9. března 2013.

Veškeré informace k výstavám najdete na webových stránkách ZDE.


Diamantový náhrdelník


Poštovní známky z doby Monarchie

kaca

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>