Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Galerie

Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

CM 863. Svatí Cyril a Metoděj. Dějiny, tradice, úcta

2013-11-04 11:02

Místo: Klášter sv. Anežky České
Datum konání: 01.11.2013 - 02.02.2014
 
Výstava se symbolickým názvem CM 863 je pořádána u příležitosti 1150letého výročí příchodu svatých Cyrila (Konstantina) a Metoděje na Velkou Moravu. Z podnětu Ministerstva kultury ČR Národní galerie v Praze připravila spolu s Moravským zemským muzeem, Muzeem umění Olomouc, Vlastivědným muzeem v Olomouci a Slovanským ústavem Akademie věd ČR, v. v. i. výstavu věnovanou historii a reflexi cyrilometodějské misie v českých zemích. Exponátově rozsáhlá výstava slučuje expoziční jádro výstav zpřístupněných na jaře tohoto roku v Olomouci a Brně, avšak koncept pražské výstavy je uzpůsoben unikátním prostorám středověkého kláštera sv. Anežky České a obohacen o cyrilometodějské památky české provenience. Vedle významných archeologických památek období Velké Moravy, reprezentujících historické souvislosti cyrilometodějské mise jsou vystaveny památky dokládající tradici cyrilometodějské úcty v našich zemích od středověku po současnost. Řada unikátních památek s cyrilometodějskou tématikou bude v Praze vystavena vůbec poprvé. Nedílnou součástí výstavy je i prohlídková trasa určená dětským návštěvníkům, bohatě ilustrovaná kresbami M. Kubáta.

Cyril a Metoděj od listopadu v Národní galerii v Praze
Nenechte Prahu jen Pražákům je název kampaně, která v sobě pojí zážitkový balíček služeb, skládající se z pobytu v hotelu spolu s s návštěvou unikátní výstavy „CM 863. Svatí Cyril a Metoděj. Dějiny, tradice, úcta." a prohlídkou Staroměstské radnice.  Kampaň připravila PIS ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací České republiky a s Národní galerií v Praze, která se k cyrilometodějskému výročí připojuje podzimní výstavou v Anežském klášteře. „Smyslem projektu Pražské informační služby s poněkud provokativním názvem Nenechte Prahu jen Pražákům je pozvat mimopražské, aby si užili hlavní město v nadstandardním ubytovacím prostředí za výhodnou cenu, a přitom zhlédli jedinečnou expozici v Anežském klášteře, odkud návštěvníky dělí deset minut příjemné procházky Starým Městem ke Staroměstské radnici," uvedla Nora Dolanská, ředitelka Pražské informační služby. 

„Výstava, která bude návštěvníkům přístupná  od 1. listopadu 2013 do 2. února 2014, v Praze po dlouhé době představí část nejstaršího a nejdůležitějšího kulturního dědictví naší země, cyrilometodějskou tradici, která v průběhu uplynulého více než  tisíciletí významným způsobem spojovala Čechy a Moravu. V klášteře sv. Anežky České budou v té době  k vidění artefakty, které se k této tradici vztahují a které reprezentují prakticky celé období dějin Čech a Moravy,"dodal náměstek generálního ředitele NG Nikolaj Savický. Od 1. října bude možné pobytový balíček objednávat prostřednictvím tematických webových stránek www.zimavpraze.cz, kde si pohodlně zvolíte preferovaný hotel a získáte další informace. „Voucher může sloužit i jako neobvyklý dárek pod vánoční stromek, nebo smysluplný důvod pro návštěvu našeho hlavního města," uzavírá informace o novém projektu Nora Dolanská. Nabídka ubytování platí pro období trvání výstavy.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>