Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Galerie

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Špinavé obličeje i pohraniční bunkry

2009-12-03 10:38

Pouze jedna místnost tvoří prostou galerii FotoGrafic. Nachází se ale na exkluzivním místě. V srdci Starého Města, nedaleko Betlémské kaple. Jen na pár metrech čtverečních zde můžete vidět zajímavé expozice. A to i právě teď. Do 25. listopadu zde totiž probíhá výstava fotografií s názvem CHOICE CHOICE.

CHOICE CHOICE představuje „dokumentární“ fotografie, které ale vypadají celkem netradičně. K fotografiím klasicky zachycujícím každodenní svět kolem nás mají docela daleko. Originální jsou svou formou i obsahem. Skupina fotografů, která se skrývá pod jménem CHOICE, byla založena v roce 2006. Tvoří ji fotografové z Česka, Slovenska a Polska. A na střední a východní Evropu se také především soustředí. Jsou sdružení v jednu organizaci, jejich fotografie jsou ale značně rozdílné. Na výstavě uvidíte barevné fotografie s futuristickým nádechem i černobílé těžce definovatelné obrazy.

Alena Dvořáková a Viktor Fischer ve své práci přinášejí obličeje lidí – mladých i starých, žen i mužů - které se vám na první pohled zdají podivně „upatlané“. S nádechem agrese vystupují z černého pozadí. Trochu nechápete proč. Pokud se ale zeptáte na bližší informace k výstavě, dostane se vám vysvětlení, že se tyto dva fotografové zúčastnili tradičního řeckého svátku v městě Galaxii. Ten provází neobvyklá válka. Jedinou zbraní je mouka, kterou po sobě obyvatelé háží. Agrese a strach se v tu chvíli mění v neškodnou hru. Stejně tak se vám před očima prosvětlí i samotné fotografie.

Martin Marenčin na svých fotografiích přináší obrazy bunkrů postavených před druhou světovou válkou. Stojí tam od té doby pořád a jsou němými strážci krajiny, zároveň ale připomínají, že doba není vždy jen poklidná a mírumilovná. Pamatují si také osudy lidí, kteří se během komunistického režimu pokusili překročit hranice a byli za to potrestáni.

Evžen Sobek se vydal se svým fotoaparátem na místa, která jsou obvykle přeplněna lidmi (například parkoviště před obchodním domem). On se tam ovšem vypravil v době, kdy byla liduprázdná. Brzy ráno nebo večer. Místa, která jsou nám naprosto známá, můžeme v jeho podání vnímat trochu odlišně.

Fotografie Karla Tůmy vypadají ze všech vystavených možné nejpodivněji. Jsou černobílé a nedokonalé. Autor se s fotografickými filmy totiž moc „nemazlil“. Klidně na nich nechal otisky prstů, polil je Coca Colou nebo pokapal vyprchalým ustalovačem. Svým „nedbalým“ zacházením jim ale dodal originalitu a atmosféru, kterou dokonale provedené fotografie mnohdy postrádají.


Čtyři různé sady fotografií nespojuje mnoho společných prvků. Výstava je tak rozmanitá a nenudí. Její prohlídka vám nezabere dlouhé hodiny. Jen se pozorně projdete po jedné nevelké místnosti. Myšlenkově a esteticky ale jistě obohatí.

Galerie FotoGrafic se nachází ve Stříbrné ulici na Starém Městě. Otevřeno má denně od 11 do 19 hodin.

Další informace o výstavě naleznete zde.


Foto www.fotografic.cz 

Markéta Švehlová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>