Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Pojďte s námi do pohádky

2010-12-21 09:25

...zvou skřítci, víly, čerti, elfové i další pohádkové bytosti, které se na zimu nastěhovaly do sýpky Chaberského dvora, a jejichž ochranitelkou je malířka a spisovatelka Vítězslava Klimtová.

Je známá věc, že strašidla se dělí na dobrá a zlá, jenže dnešní doba příliš nepřeje jedněm, ani druhým. Proto se výtvarnice Vítězslava Klimtová rozhodla sestavit Lexikon ohrožených druhů strašidel, aby všichni, kdo mají strašidla rádi a věří na ně, věděli, s jakými se mohou setkat v přírodě nebo jaká s nimi mohou dokonce žít pod jednou střechou. Lexikon obsahuje nejen české i latinské jméno strašidla, jeho popis a obrázek, ale také radu jak se chovat, aby u vás doma milé strašidlo zůstalo nebo naopak to obtížné v tichosti váš domov opustilo.

Pokud k sympatizantům se strašidly patříte, určitě setkání se zhmotněnými postavičkami z lexikonu uvítáte a snadněji je při příštím náhodném setkání rozpoznáte, nejen podle podoby, ale i charakteristických zvuků, způsobů chování apod. Baba jaga (Avicula venenifera)

Strašidelný azyl
Propůjčit strašidlům po dobu největší zimy bývalou sýpku je jistě nápad chvályhodný, navíc je k jejich prezentaci tento výstavní prostor ideální. K poutavosti přispívá i pro Chaberský dvůr tradičně nápaditá instalace, k níž jsou použity nejen různé přírodniny či starodávný nábytek, navozující dojem autentičnosti míst, kde se strašidla zpravidla vyskytují, ale se zimou tématicky ladící historické předměty jako staré sáňky, brusle apod.

Pro srovnání, jak jsou v poměru k ostatním živým tvorům strašidýlka titěrná, expozici doplňuje hlemýžď a žába v nadživotní velikosti.

Součástí výstavy jsou také roztomile rozverné ilustrace s popisky strašidel a obrazy, nechybí ani ten na němž se zvěčnila sama autorka. Ty zaujmou dospělého návštěvníka o něco více, než přeci jen trochu kýčovitá trojrozměrná podoba strašidel.

O tom, že se nejedná o obyčejnou výstavu, ale že v sýpce opravdu straší, svědčí i přízrak kocoura, krčícího se za vitrínou, který se mi zjevil na fotce.


Hlemýžď a Drnovci (Helix, Caespus)

Kdy a kde
Výstavu Pojďte s námi do pohádky je možné navštívit do 30.1.2011 v Chaberském dvoře, Hrušovanské nám. 5, Praha 8-Dolní Chabry. Více o otevírací době, vstupném i dalších prosincových akcích se dočtete tady.

Zakoupit zde můžete také všechny knížky o strašidlech a dalších pohádkových bytostech od Vítězslavy Klimtové. K dostání je také originální strašidelné pexeso.

Foto: Zuzana OttováVítězslava Klimtová, autoportrét_akvarel 


Čirůvek fialový (Tricholomus viola)


Zuzana Ottová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>