Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Design

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Ceny Czech Grand Design 2009

2010-03-10 00:00

Vítězové letošního ročníku jsou již známy, na předávání cen se můžete podívat v televizním záznamu 12.3. Chcete-li se však seznámit s vítěznými pracemi na vlastní oči, vydejte se do UPM, kde probíhá výstava nominovaných designérů.

Nečekejte ovšem, že se tu seznámíte se všemi pracemi, 173 nominovaných designerských počinů plus osobnosti nominované do Síně slávy by ke své prezentaci potřebovali nejspíš celé muzeum nikoli jen jeho výstavní sál.

Přesto budete mít k vlastnímu hodnocení příležitostí dost. Sedm kategorií zastoupených vždy šesticí Akademií designu nejlépe hodnocených prací a zvláštní kategorie Síň slávy.

Nováčkové i staří známí

Mezi nominovanými najdete jména všeobecně známá jako jsou Eva Jiřičná, Robert Vano či Olgoj Chorchoj; jména, která zazněla v minulých ročnících jako například Jakub Polanka, René Šulc, Štěpán Malovec nebo Botas 66. Mezi nováčky, kteří se probojovali do nejužší nominace, jsou Elton hodinářská v kategorii Výrobce roku či dvě ze tří horkých kandidátek na Objev roku Zuzana Kubíčková a Klára Šumová.


Petr Babák, vizuální styl a katalog Národní technické knihovny a publikaci Projektil

Sláva vítězům...

Nejvíce Vás asi budou zajímat práce těch, kteří vystoupali na pomyslné stupně vítězů. Jestlipak byste je zvolili také? Tady je máte:

Titulem Grand designér roku se bude po celý rok pyšnit Petr Babák ze studia Laboratoř, který zvítězil i v kategorii Grafický designér roku 2009 za komplexní vizuální styl, informační systém, šestikilový grafický manuál a knihu pro Národní technickou knihovnu v Praze (ve spolupráci s Janem Matouškem, Jaromírem Skácelem, Terezou Šerou a Richardem Rozhoněm) a za grafický koncept publikace Projektil architekti 2002/2008. Jestli na vás bude prostředí Národní technické knihovny působit vizuálně kladně v UPM nezjistíte, ale jak je doopravdy velký její bumbrdlíčkový manuál už ano.


Elton hodinářská, design Studio Olgoj Chorchoj, hodinky z kolekce Prim Arteu 2009

Podobně jako v předchozím případě, se budete muset spokojit s obrazovými panely, představujícími vítězný a pět dalších nominovaných interiérů kategorie Obchodu roku. Vítězem se stal Simple Conceptstore za koncept obchodu, podporu českých značek a kolekce českých designérů pod hlavičkou Simple (J. Polanka, Z. Vacek, H. Mertlová).

Oproti tomu Výrobce roku - Botas tu předvede in natura velmi medializovanou kolekci Botas 66, která vznikla jako vzpomínka na zlatá firemní šedesátá léta ve spolupráci s mladými designéry Jakubem Koroušem a Janem Klossem. Ti už byli za návrhy "botasek" oceněni Národní cenou za studentský design 09. Nostalgickou vzpomínku nejspíš vyvolá v mnoha návštěvnících i další kolekce minimalisticky řešených hodinek PRIM ARTEU 2009, kterou se nominovala firma Elton hodinářská za designerského přispění Studia Olgoj Chorchoj.


Eva Jiřičná, kolekce náhrdelníků pro BeldaFactory

Národní technická knihovna bodovala i v kategorii Designér roku, kde pomohla k vítězství studiu Hippos design, které bylo nominováno právě za její mobiliář a za vázy pro Foga. Zajímavostí je jistě to, že jedním z designérů studia je bratr letošního Grand designéra Radim Babák. Cenu získal společně s kolegou Ondřejem Tobolou. Minimalistický stavebnicový sedací nábytek se bezesporu k technické literatuře velmi dobře hodí.

Módní designérem roku se stal Jakub Polanka, který se v loňském roce probojoval do nejužší nominace. Letos byl oceněn za kolekce Stardust, Re-evolution a limitovanou kolekci Simple, jimž dominují netradiční střihy „na tělo“ v hi-tech stylu a šedá a černá barva se stříbřitými odlesky, jimiž ozvláštňuje klasické materiály, jakými je glazované hedvábí, bavlna se silikonem a tepelně upravovaná vlna . V těsném závěsu se s kolekcí Dance dostalo do finále návrhářské duo Chatty (Radka Sirková a Anna Tušková), jehož avantgardní střihy a barevnost s vítěznými kolekcemi korespondují. Prohlédnout si budete moci i originální náhrdelníky Evy Jiřičné, které navrhla pro stále více se prosazující českou šperkařskou firmu BeldaFactory. Nezapřou styl slavné architektky, jen namísto milovaného skla jsou na nich v kombinaci s kovem použity drahé kameny. Stříbrný zadní díl, fungující jako nosná část náhrdelníku, je tvořen jednoduchou linkou písmene "U", na jehož konce je navlečena přední, ozdobná část z několika řad drahých kamenů, říčních perel atd.


HipposDesign, mobiliář Národní technické knihovny

Kategorie fotograf roku vám nabídne také přímý pohled na nominovaná díla, z nichž si vítězství odnesla Bára Prášilová za kolekci fotografií Quiksilver Women, série pro Esprit LN a foto pro knihu Křehký. Připomenout si tu můžete také loňskou prázdninovou výstavu Platinum Collection Roberta Vana, díky níž, stejnojmenné knize a sérii snímků New Kid on the Block pro časopis Dolce Vita se renomovaný fotograf ocitl ve finálové skupině se dvěma fotografkami. Mezi již zmiňovanou Bárou Prášilovou, která je také autorkou vizuálu letošního ročníku Ceny Czech Grand Design, a jejíž poeticky i surrealisticky laděné fotografie si budou jistě získávat stále více obdivovatelů. A z druhé strany již renomovanou fotografkou Ester Havlovou, specializující se především na architekturu a divadlo. Do finálové trojice ji vynesla kolekce fotografií a publikace Fragmenty.


Chatty, kolekce Dance

A na závěr nový talent a zasloužilý designér. Objevem roku se stala, už loni nominovaná, Lucie Koldová za design stavebnicového nábytku Cheeky boxes a diplomovou práci na VŠUP nábytek Home Fitness, který, jak název napovídá, slouží nejen v klasické podobě, ale je možné ho využívat jako cvičební pomůcky. V loňském roce získal ocenění Excelentní Studentský design 09.

V Síni slávy se ocitl sklářský výtvarník František Vízner, jehož vázy a mísy jsou více sochařskými objekty než pouhými užitnými předměty. Právě UPM mu před pěti lety uspořádalo retrospektivní výstavu v rámci cyklu Mistři evropského sklářství.


Jakub Polanka, kolekce podzim/zima, jaro/léto 2010

Představí se vám také vítěz kategorie Cena veřejnosti Czech Grand Design 2009, volený poprvé veřejným hlasováním napříč všemi kategoriemi. Možná jste pro vítěznou grafiku televize Prima Cool, navrženou studiem Oficina, hlasovali i vy.

Kdy a kde

Výstavu můžete navštívit v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze, ul. 17. listopadu 2, Praha 1 od 10. do 21. března. Více info o výstavě naleznete zde. O Cenách Grand Design se vše potřebné dočtete tady.


Botas, reedice Botas 66


mminterier, nový showroom v Praze


Štěpán Malovec, vizuální styl výstavy Fresh v UPM
 

Foto: Profil media, Design Cabinet CZ, UPM v Praze

Zuzana Ottová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>